Edin Džeko lovi 50. gol za BiH: Ne leži mu nedjelja, desna noga malo jača od glave

Utakmica protiv bivšeg prvaka Evrope bit će 83. za Dijamanta u dresu našeg nacionalnog tima, čiji je najbolji strijelac u historiji sa 49 postignutih pogodaka

Osmi međusobni duel fudbalskih reprezentacija Bosne i Hercegovine i Grčke, koji se igra večeras na stadionu “Georgios Karaiskakis” u Pireju, od velikog je značaja za obje selekcije.

Utakmica u Atini bit će 83. za Edina Džeku u dresu našeg nacionalnog tima, čiji je najbolji strijelac u historiji sa 49 postignutih pogodaka. Popularni Dijamant, koji je u debiju za A tim kod selektora Fuada Muzurovića u junu 2007. godine zabio i svoj prvjenac u pobjedi nad Turskom (3:2), u duelu sa Helenima bit će u lovu na jubilarni 50. pogodak u dresu Zmajeva.

Najproduktivniji kod Ćire

Pogodak Turskoj na Koševu bio je ujedno i Edinov jedini za vrijeme Muzurovićevog mandata. U 15 mečeva pod vođstvom Miroslava Ćire Blaževića naš napadač je bio najproduktivniji, zatresavši mrežu protivnika 13 puta. Najbolji učinak imao je pod vođstvom Safeta Sušića, što je i logično, s obzirom na to da je kod Papeta odigrao 46 mečeva i zabio 24 gola. U mandatu aktuelnog selektora Mehmeda Baždarevića najbolji bh. topnik postigao je 11 golova u 15 nastupa.

Kako u jednom nedavnom razgovoru za naš list reče Fuad Muzurović, kod kojeg je Džeko debitirao sa 21 godinom dva mjeseca i 16 dana, idealan scenarij za reprezentaciju BiH bio bi da do prve gostujuće pobjede nad Grčkom stigne golom sadašnjeg kapitena.

Ako zabije ekipi Michaela Skibbea, to za najboljeg bh. napadača neće biti prvi pogodak Grcima. Džeko je u jednom od ključnih mečeva kvalifikacija za SP 2014. godine našem narednom protivniku zabio dva gola u Zenici.

Po dva gola na jednoj utakmici osim Grka fudbaler Rome je zabijao Estoniji, Iranu, SAD-u, Lihtenštajnu, Obali Slonovače i Belgiji, a upravo su Crveni đavoli Edinova najbolja mušterija. U dosadašnji duelima sa njima Džeko im je postigao ukupno pet golova. Četiri je dao Estoniji, Andori i Lihtenštajnu, a zasad jedina dva hat-tricka u dresu nacionalnog tima postigao je protiv fudbalskih „patuljaka“ (Andora i Lihtenštajn) i to u gostima.

Gotovo polovinu svojih golova u dresu BiH Edin je postigao desnom nogom (21). Protivničke golmane je matirao 15 puta nakon udarca glavom, a za 12 pogodaka zaslužna je Džekina ljevica. U zbiru je to 48 golova, nedostaje onaj jedan kada je reprezentativna „jedanaestka“ grudima loptu pospremila u mrežu Manuela Neuera, ponajboljeg golmana današnjice.

Jubilarni 20. gol bio je prvi za Dijamanta, koji je postigao izvan šesnaesterca. Za one koji se ne sjećaju, to je ona majstorija na Stade de Franceu protiv Trikolora. Još svega triput nekadašnji igrač Željezničara, Teplica, Wolfsburga i Manchester Cityja pogađao je udarcima izvan šesnaesterca, i to protiv Obale Slonovače, Irana i Andore.

Iz vremena dok su zajedno harali njemačkom Bundesligom loptama koje su imale oči, Zvjezdan Misimović je „hranio“ Džeku, a situacija je bila slična i u nacionalnom timu. Devet od ukupno 49 golova 30-godišnji napadač je postigao nakon fantastičnih proigravanja popularnog Misketa, no u međuvremenu jednu asistenciju više za Džeku skupio je Miralem Pjanić. Najbolji asistent u proteklim kvalifikacijama za EURO Senad Lulić svom reprezentativnom kolegi asistirao je za pet pogodaka.

Činjenica da je utakmica sa Grčkom na programu u nedjelju baš i nije ohrabrujuća, s obzirom na to da posljednji dan u sedminici i nije Edinov omiljeni za postizanje golova, barem ako pogledamo njegov dosadašnji golgeterski učinak. Naime, u dresu reprezentacije, najbolji bh. strijelac je u nedeljnim utakmicama dao tek tri gola, a identičan učinak ima u mečevima koji su se igrali četvrtkom i ponedjeljkom, dok mu najviše leže utakmice srijedom i petkom (po 13 pogodaka).

U 82 dosadašnja nastupa za BiH na meti Džeke našlo se 25 reprezentacija, a u dosadašnjoj reprezentativnoj karijeri Edin je zabiježio 16 asistencija za svoje saigrače. Četiri puta je asistirao Ibiševiću, a svakako je najbitnije dodavanje za pobjedu u Litvaniji koja nam je donijela historijski plasman na Svjetsko prvenstvo u Brazil 2014. godine.

Sedamnaest u gostima

Iako je više od polovine golova u dresu Zmajeva (27) postigao na domaćem terenu, nadati se da će kapiten BiH večeras biti posebno inspiriran u gostima kod Grčke (17 golova u gostima). Na ovaj datum Džeko je u svojoj reprezentativnoj karijeri pogađao tek jednom, i to 2015. godine, u prvom meču baraža protiv Irske. Pet golova postigao je na neutralnim terenima.

Tri nastupa na Mundijalu

U dresu Zmajeva 6.850 minuta

U dosadašnja 82 nastupa za BiH Džeko je na terenu proveo 6.850 minuta. U kvalifikacijama za EP u omiljenom dresu odigrao je 2.185 minuta, u kvalifikacijama za SP nešto više (2.235 minuta), 2.166 minuta upisao je u prijateljskim mečevima, dok je u tri meča na SP 2014. godine skupio 264 minute.