Unsko-sanski kanton je na pragu proglašenja epidemije ušljivosti i svraba među migrantima i to će se najvjerovatnije desiti u nekoliko narednih dana, potvrdio je ministar zdravstva u Vladi USK Hazim Kapić.
“Očekujemo da cjelokupnu situaciju procijeni Federalno ministarstvo zdravlja kako bismo mogli proglasiti epidemiju. Dosad smo evidentirali preko 80 zaraženih migranata, ali je sigurno da je taj broj znatno veći. Naši timovi pokušavaju situaciju držati pod kontrolom kako ne bi došlo do masovnog širenja zaraze”, istakao je Kapić za “Nezavisne”.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo zdravstva USK načinilo je interventni plan i zatražilo pomoć od domaćih i međunarodnih institucija budući da su njihovi finansijski resursi veoma ograničeni.
“Prioriteti u ovom trenutku su nabavka sanitetskog vozila kojim bi se prevozili migranti te formiranje jednog zdravstvenog tima koji će isključivo brinuti o njihovom zdravlju. Moram reći kako su prevozna sredstva mogući izvor infekcije. Ako se migranti, recimo, prevoze autobusima i drugim vozilima, ukoliko su zaraženi, to je onda mogući izvor nove kontaminacije”, rekao je Kapić.
Kako je naglasio, u ovom trenutku najveći problem su nehigijenski uslovi u kojima borave migranti te činjenica da se mahom radi o kolektivnim smještajima.
Prema procjenama MUP-a USK, na području ovog kantona trenutno boravi oko 1.600 migranata i to najveći broj njih iz Sirije, Avganistana, Pakistana, Palestine i Iraka. Najviše ih ima na području Velike Kladuše i Bihaća, ali je njihov povećani priliv u posljednje vrijeme uočen i na području Cazina i Bužima, duž rubnog područja s hrvatskom granicom.
Prema riječima ministra unutrašnjih poslova USK Anela Ramića, pripadnici policije su u proteklom periodu zabilježili 13 krivičnih djela čiji su počinioci migranti i mahom se radi o tučnjavama i krađama, dok su u 18 slučajeva strani državljani prijavljeni za provale i neovlaštene ulaske u privatne stambene objekte.
“Nakon izvršene analize evidentiranih događaja u kojima su učestvovali migranti, može se konstatovati da se među njima nalazi i određeni broj lica koja su sklona vršenju krivičnih djela, kao i uživalaca opojnih droga”, kazao je Ramić.
On je dodao da su tokom razgovora s migrantima pripadnici policije došli do podataka o 51 stranom državljaninu koji je vraćen s područja Hrvatske na nelegalan način, pri čemu se se oni žalili na nehumano postupanje i tretman prema njima od strane hrvatske granične policije.
Premijer USK Husein Rošić istakao je kako su unatoč ograničenju u ovlastima, kantonalne i lokalne vlasti uspjele situaciju s migrantima držati pod kontrolom. “Nažalost, konkretna podrška državnog nivoa ovom kantonu i dalje izostaje, iako je rješavanje ovog problema prvenstveno u ovlasti države”, ukazao je Rošić.
Ne znaju šta će s tijelom utopljenika
Ministar zdravstva u Vladi USK Hazim Kapić pomenuo je i slučaj migranta koji se nedavno utopio u rijeci Korani, u pokušaju da uđe u Hrvatsku, jer ne znaju šta će s njegovim tijelom.
“Kontaktirali smo Ministarstvo vanjskih poslova BiH u nadi da ćemo dobiti instrukcije šta da radimo s tijelom utopljenika. Konkretno, u ovom slučaju radi se o avganistanskom državljaninu i mi smo se nadali da će oni stupiti u kontakt s ambasadom te zemlje u BiH. Međutim, oni su nam odgovorili da sumnjaju da će te zemlje iz kojih su migranti, budući da je riječ o ilegalnim migracijama, željeti da prime te ljude nazad, bez obzira na to da li su živi ili mrtvi”, rekao je Kapić.
On je istakao kako su se s istim zahtjevom ranije obratili Ministarstvu za izbjeglice i raseljena lica FBiH, ali da odgovor nisu dobili.