Senad Kobilić (54) iz Sarajeva, koji ima bogat kriminalni dosje, ubijen je hicem iz snajpera u kafe-baru “Dom” u Liskovcu kod Bosanske Gradiške. Na Kobilića je pucao nepoznati napadač koji je nakon zločina pobjegao i za njim se tragalo do zaključenja ovog izdanja našeg lista.
Tragovi u travi
Vjeruje se da je u pitanju profesionalac s vojnim iskustvom, jer je na Kobilića pucano s udaljenosti od 100 metara i ispaljen samo jedan hitac koji je žrtvu pogodio u grudi. Sumnja se da je ubica bio sakriven u njivi iza kuće koja se nalazi prekoputa “Doma”, gdje su uočeni tragovi u travi od stopala ili koljena, ali čahura nije pronađena.
U vrijeme ubistva Kobilić je sjedio u bašti “Doma” s još trojicom mještana. Svjedok ubistva Kasim Grgić Cojle kaže da ništa nije ukazivalo na zločin.
– Sjedili smo u bašti, mezili, družili se… Negdje dvije minute poslije ponoći čuo se pucanj, kao da je eksplodirala petarda. Senad je iznenada skočio, uhvatio se za grudi i viknuo: “Cojle, vozi me u bolnicu, pogođen sam!” – rekao je Grgić.
On kaže da je odmah reagirao, pošao je da ga prihvati, ali je Kobilić krenuo da pada…
– Pritrčale su i ostale kolege, prihvatile ga i položile na asfalt. Možda je bio živ još tri-četiri minute i potom je izdahnuo – priča Grgić, pokazujući tragove krvi na vratima svog automobila kojim je namjeravao da preveze Kobilića u bolnicu.
Niko od svjedoka kobne večeri nije primijetio ništa sumnjivo i čak nisu mogli odrediti odakle je došao hitac sve do jutra kada je policija pronašla tragove u travi. Istragu vode Tužilaštvo RS i Uprava za organizovani i teški kriminalitet MUP-a RS, čiji su inspektori na terenu provjeravali sve informacije do kojih su dolazili. Ispitali su veliki broj mještana, za određene osobe su provjeravali alibije, dok je na području cijele općine Bosanska Gradiška bilo vidljivo pojačano prisustvo policije, posebno na raskrsnicama bitnijih saobraćajnica.
I pored toga, ubica je neprimjećeno umakao i niko jučer nije uhapšen ili osumnjičen za zločin. U policiji navode da pokušavaju utvrditi šta bi mogao biti eventualni motiv ubistva i kome se Kobilić zamjerio.
– Radi se o licu bogate kriminalne prošlosti, a samim tim i lista mogućih motiva je ogromna – tvrdi izvor blizak istrazi.
Surova likvidacija Senada Kobilića uznemirila je Liskovac, u kome je on bio omiljen među mještanima. Tvrde da je on najviše investirao u selo, da ih je sve okupio i pomogao. Kažu da je u Sarajevu imao biznis, ali da je često dolazio u Liskovac, gdje je išao u lov i opuštao se u društvu s komšijama.
– Moj sin nije bio kriminalac i ko god to tvrdi imat će posla sa mnom. Evo, pitajte cijelo selo ko je i kakav je bio Senad Kobilić – rekao je ožalošćeni otac Ago Kobilić.
Damir Kobilj, Senadov vjenčani kum, smatra da je ovo bilo naručeno političko ubistvo.
Pomagao narod
– Ovo nema veze s kriminalom, niti je Senad bio u kriminalu posljednjih deset godina. On je uspješan biznismen, koji je pomagao narod u Liskovcu i cijeloj Bosanskoj Gradišci. Ovo je čisto političko ubistvo koje se smišlja već tri godine – tvrdi Kobilj.
Te navode temelji na tome što je prije tri godine, zajedno s još 50 ljudi, privođen i ispitivan u policiji zbog nekih propagandnih materijala o navodnom planiranju ubistva visoke ličnosti u BiH.
– Ljudi su ispitivani o tome šta se priprema i kakav se atentat sprema na jednu visoku ličnost – rekao je Kobilj.
Mještani u strahu
Kobilićev kum Damir Kobilj kaže da je cijeli grad u šoku i sumnja da će poslije ovog teškog zločina ubistva Bošnjaci ostati da živi u Liskovcu.
– Ovo je kraj! Sumnjam da će poslije ovoga iko ostati da živi u Liskovcu. Ostat će možda nekolicina građana. Ja ću prvi, nakon dženaze, napustiti Bosansku Gradišku sa svojom ženom i djecom. Možda ću se povremeno vraćati, ali u Bosanskoj Gradišci više neću živjeti, jer me je strah. Ovo je toliko podmuklo ubistvo – rekao je vidno uznemireni kum Senada Kobilića.
Bio blizak saradnik Zijada Turkovića
Senad Kobilić imao je podeblji kriminalni dosje i važio je za čovjeka s odličnim vezama u sarajevskom podzemlju, svijetu biznisa, ali i pravosuđu. Ranije je hapšen zbog otmica, reketiranja, nanošenja tjelesnih povreda i drugih krivičnih djela, a navodno je bio blizak sa Zijadom Turkovićem.
Sud BiH 2006. godine pravosnažno ga je osudio na uvjetnu kaznu zbog pokušaja prevare Petra Ćorluke, vlasnika firme “Prodex” iz Gruda, kojem se predstavio kao službenik Interpola i nudio mu pomoć u vezi s nepostojećom istragom Interpola protiv njegovog preduzeća. U ovom predmetu bio je optužen zajedno s Asimom Fazlićem, zamjenikom direktora Interpola BiH, koji je oslobođen optužbi.
Hapšen je zbog povezanosti s krađom 37 kilograma platine iz sefa preduzeća hemijske industrije “Azot” kod Goražda 2006. godine, ali je pušten zbog nedostatka dokaza.
Općinski sud u Sarajevu 2005. godine osudio ga je na šest mjeseci zatvora zbog nedozvoljenog posjedovanja oružja, a tada je oslobođen za umiješanost u postavljanje eksplozivne naprave 30. decembra 2003. godine u stanu u sarajevskom naselju Hrasno, kao i da je bio član grupe koja je dogovorila nabavljanje eksplozivnog materijala i mehanizma za aktiviranje.
U avgustu 2010. godine bačena mu je bomba na skupocjeni BMW ispred kuće u Pofalićima u Sarajevu, dok je u decembru uhapšen zajedno sa još dvije osobe jer su ispred sarajevske “Sloge” pokušali iznuditi novac od Rajka Bogdanovića, koji je organizirao koncert Tonyja Cetinjskog u “Zetri”. Nakon suđenja svi su oslobođeni optužbe.
U oktobru 2012. uhapšen je zajedno sa svojim sinom Harisom zbog sumnje da su pretukli Anselma Čanka u kafiću “Amigo” u Paromlinskoj ulici.
avaz.ba