Australijski naučnici u nedavnoj studiji otkrili su da daska na wc šolji ima pedesetak bakterija na dva kvadratna centimetra, što zapravo i nije mnogo. Na tipičnoj tastaturi, posebno onoj koju dijeli više ljudi, situacija je, po istoj studiji, čak 400 puta gora.
Australijanci nisu jedini koji su došli do tog saznanja. U jednoj čikaškoj bolnici otkriveno je da visokootporna bakterija MRSA na tastaturi može preživeti 24 sata.
U bolnici u Holandiji proučavali su stotinu tastatura koje koriste i na njih 95 pronašli streptokoke, stafilokoke i druge patogene. Ispalo je da su tastature najprljavija podloga u cijelom dijelu intenzivne njege. S obzirom na to koliko često koristimo računare i nije čudno da se prljavština taloži među tipkama. Nije rijetkost ni da se iznad tastature istovremeno jede i piše, kašlje i kija.
Kada čistiti tastaturu?
Većina mikrobiologa na to će pitanje odgovoriti – najmanje jednom sedmično.
Američki ljekari i medicinske sestre iz Nacionalnog centra za zdravstvena istraživanja (NCHR) savjetuju da se tastature dezinfikuju mnogo češće, najmanje jednom dnevno. Preporučuju i pranje ruku prije i poslije svakog korištenja tastature, naročito u sezoni gripa.
Ako ste vi jedina osoba koja koristi računar, onda je većina bakterija koje slete na tastaturu vaša i vjerojatno vam neće nauditi. Ipak, i takva se tastatura treba redovito čistiti.
A to se radi vrlo jednostavno. Potrebno je prvo isključiti računar, zatim iz tastature istresti sve mrvice i potom je poprskati nekim dezinfekcionim sredstvom i obrisati.
Usput, mikrobiolog s njujorškog medicinskog fakulteta Philip Tierno savjetuje da se na kraju dana dobro obriše i mobilni na kome se isto mogu pronaći razni patogeni, poput E. coli ili streptokoka.