U Gradskoj galeriji Bihać danas je otvorena izložba radova koji su prijavljeni na konkurs za izradu idejnog rješenja “Spomen obilježja braniocima-oslobodiocima grada Bihaća”.
Riječ je o jedanaest radova od kojih je Komisija izabrala tri najbolja rada i za iste obezbijedila i novčanu nagradu. Izložbu su u prisustvu prvoplasiranog autora Alema Korkuta i njegovog saradnika Tončija Čerine, otvorili bihaćki gradonačelnik Šuhret Fazlić, Irfan Hošić, predsjednik Komisije izbor idejnog rješenja i Adnan Dupanović, direktor Gradske galerije Bihać.
„Inicijativa za izradu spomenika braniocima/ oslobodiocima krenula je ranije od prijašnjih saziva Gradskog vijeća i bivših načelnika i gradonačelnika i evo mi smo ove godine oformili zaista stručnu i kompetentnu komisiju koja je odgvorila svome zadatku i ono što sam jedino želio jeste da u njoj bude neko ko je proveo rat ovdje i kroz našeg sugrađanina Mirzu Mujadžića i njegovo znanje, mi smo i tu formu zadovoljili i danas imamo nagrađene radove koji su zaista jedinstveni i specifični “- kazao je gradonačelnik Šuhret Fazlić, istaknuvši da će se slijedeće godine krenuti u realizaciju izgradnje samog spomenika.
Prvoplasirano idejno rješenje je rad poznatog umjetnika Alema Korkuta, a rješenje s kojim je konkurirao na Konkursu za izradu idejnog rješenja „Spomen obilježja braniocima oslobodiocima grada Bihaća“ predstavlja mjesto susreta i kontemplacije koje svojom snažnom simboličnom porukom evocira na sve obranioce i oslobodioce grada Bihaća i BiH.
„Oblik kruga koji dominira tim autorskim rješenjem simbolizira obruč koji je branio grad Bihać, a njegov pali dio sa posvetom braniocima-oslobodiocima simbolizira sve koji su dali svoje živote za odbranu Grada Bihaća i zamišljen je kao mjesto odavanja počasti ali i socijalne interakcije. Simbolika kruga je vrlo sugestivna i sugerira sveukupnost, zajedništvo, savršenstvo, dovršenost, odnosno on nudi brojne asocijacije koje budi ova arhetipska forma” – navodi autor pobjedničkog idejnog rješenja Alem Korkut iz Zagreba.
Za drugoplasirano idejno rješenje izabran je rad dvojca Ene Kukić i Dinka Jelečevića iz Graza, dok je trećeplasirano idejno rješenje rad tima: Mersiha Čerim, Amila Rujanca, Gorice Mehić, Zejda Kobilice iz Sarajeva, Emine Alić iz Ilijaša i Jasmina Sirće iz Visokog.
„Pobjednički rad ocjenjen je kao najbolji u anonimnom glasanju i biti ćemo sretni kada se ovaj rad pretoči u spomenik koji će ostati zauvijek kao simbol sjećanja na branioce/oslobodioce grada Bihaća „- istakao je Irfan Hošić, predsjednik Komisije za izbor idejnog rješenja.