Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić u četvrtak, 05. jula u Bihaću sa predstavnicima kantonalnih i lokalnih vlasti nije postigao dogovor o pronalasku objekta za smještaj migranata, koji na putu ka zemljama Evropske unije dolaze na područje Unsko-sanskog kantona. Kako prenosi Federalna televizija, nakon višesatnih razgovora između Mektića, premijera Unsko-sanskog kantona Huseina Rošića, gadonačelnika Bihaća Šuhreta Fazlića i načelnika Cazina Nermina Ogreševića, uz prisustvo ministra unutrašnjih poslova Anela Ramića, dogovor nije postignut.
Prema Mektićevim riječima, lokalna zajednica mora odrediti prostor u koji žele smjestiti migrante, a Ministarstvo sigurnosti će infrastrukturu i objekte dovesti u red. “Ja sam ovdje bio prije mjesec dana i rekao sam da lokalne zajednice moraju odrediti lokaciju na kojoj će migranti boraviti. Mi danas nismo došli do tog dogovora. Evo možda će u Sedri biti smješteno oko 300 djece i žena. Gdje će ostali? Neka nam lokalne zajednice ponude objekte koje ćemo mi dovesti u funkciju i smjestiti migrante. Toga nemamo. Čak i kada smo pronašli lokaciju Agrokomerca, EU je odbila da finansira zbog blizine granice sa Hrvatskom. I trenutno nemamo nijednog drugog objekta u opticaju. Nikakvih opcija nemamo, osim te Sedre, iako je za mene Agrokomerc i dalje opcija”, rekao je Mektić. On je ponovio svoje ranije stavove da je Evropska unija kriva za migrantsku krizu i da bi ona trebala kontrolisati ove procese. Također, demantirao je nedavnu izjavu direktora Federalne uprave policije koji je u Bihaću izjavio da je većina migranata u BiH ušla preko zvaničnih graničnih prijelaza.
Prema riječima Huseina Rošića, održano je niz sastanaka lokalnih i kantonalnih vlasti sa predstavnicima državnih institucija, ali bez značajnijih pomaka kada je u pitanju ovaj problem. „Tražio sam od ministra Mektića da se rastereti Unsko-sanski kanton i jasno smo naglasili da smo protiv toga da hotel Sedra bude lokacija u koju će se smjestiti migranti, a takvog stava su i moje kolege gradonačelnici. Trenutno imamo oko 3.000 migranata u kantonu bez onih koji borave u privatnim smještajima, što znači da je ta brojka i veća. Mi nemamo više strpljenja i ne možemo više to tolerisati. Nadamo se da će ministar Mektić prenijeti naše stavove Sarajevu i da će se poduzeti nešto kako bi se spriječili masovni dolasci migranata u naš kanton ili ćemo mi sami uzeti stvar u svoje ruke“, kazao je Rošić.
Unatoč sastanku koji je, kako je na kraju istaknuto, protekao bez konkretnih zaključaka i prijedloga rješenja, u Veliku Kladušu isti dan u poslijepodnevnim satima stigli su šatori za smještaj migranata kod hala Agrokomerca u Polju. Kako saznaje Radio Velika Kladuša, radi se o šatorima sa pratećom opremom za smještaj 280 migranata, koje je Vlada Republike Austrije, posredstvom Ministarstva unutrašnjih poslova, donirala Federalnoj upravi civilne zaštite, kako bi se ublažile posljedice migracione krize u BiH.
Mektić je ranije za BHRT izjavio da će, zbog protivljenja stanovništva da migranti budu smješteni u prostorima Agrokomerca u Velikoj Kladuši, predložiti da smještaj bude organizovan u kompleksu bivšeg hotela Sedra u općini Cazin. Na njegovom sastanku sa zvaničnicima USK nisu prisustvovali predstavnici Velike Kladuše. Iz Kabineta premijera Unsko-sanskog kantona navode da su poziv uputili, međutim, sa druge strane, iz Velike Kladuše kažu da nisu pozvani na sastanak.