Tokom septembra će planeta Zemlja dobiti svoj drugi “mjesec” i to u formi malog asteroida 2024 PT5.
Za razliku od Mjeseca, prirodnog satelita naše planete koji je uz nju oko 4 milijarde godina, “novi mini mjesec” će se zadržati samo dva mjeseca prije nego krene nazad “kući” u asteroidni pojas, koji prati našu planetu i kruži oko Sunca.
Tim naučnika, koji je dobro upućen u takozvane “događaje s malim mini mjesecom” identifikovao je nadolazeći događaj gravitacijskog zarobljavanja. Oni su uočili dinamičke karakteristike asteroida 2024 PT5 dok su rutinski pratili novootkrivene objekte u potrazi za potencijalno zanimljivim ponašanjem.
“Objekt koji će nas posjetiti pripada asteroidnom pojasu Arjuna. To je sekundarni asteroidni pojas sačinjen od svemirskih stijena koje slijede orbite veoma slične Zemljinoj na prosječnoj udaljenosti od Sunca od oko 150 miliona kilometara. Objekti u asteroidnom pojasu Arjuna su dio populacije asteroida i kometa koje su blizu Zemlje”, izjavio je vodeći autor istraživanja Carlos de la Fuente Marcos za Space.com.
On je objasnio da se neki od ovih objekata iz pomenutog pojasa približavaju Zemlji na 4,5 miliona kilometara i pri niskim brzinama od oko 1.540 km/h.
“U ovim uvjetima, geocentrična energija objekta može postati negativna, a objekt može postati privremeni mjesec Zemlje. Ovaj određeni objekt će proći kroz ovaj proces počevši od sljedeće sedmice i zadržat će se oko dva mjeseca. Ipak, neće slijediti punu orbitu oko Zemlje”, dodao je on.
Događaji vezani za mini mjesece se odvijaju na dva načina. Prvi podrazumijevaju duge epizode tokom kojih asteroid obavi jednu ili više revolucija oko naše planete, pri čemu ti gravitacijski angažmani traju jednu ili više godina. Drugi tip epizoda su kratki angažmani u kojima malo tijelo ne napravi ni jedan puni krug. Ta privremena ‘hvatanja’ mogu trajati nekoliko dana, nekoliko sedmica ili nekoliko mjeseci.
Da bi postao mini mjesec, nadolazeći objekt se mora približiti Zemlji na udaljenost od 4,5 miliona kilometara i kretati se “sporo” brzinom od 3.540 km/h.
“Pod ovim uvjetima, geocentrična energija može postati negativna, a objekt postaje privremeno vezan za Zemlju. Dosad su identifikovana samo dva objekta podvrgnuta dugim ‘zarobljavanjima’, a to su 2006 RH120 i 2020 CD3. Također, postoje tri objavljena primjera dugog ‘zarobljavanja’, 1991 VG, 2022 NX1 i 2024 PT5, ali ima i nekoliko neobjavljenih”, kazao je Marcos.
Kratki događaji mini-mjeseca poput nadolazećeg relativno su česti s nekoliko slučajeva tokom desetljeća. Duge epizode “zarobljavanja” su rijetke i događaju se jednom u deset ili dvadeset godina.
Uzrok izbacivanja ovih objekata iz okoline Zemlje su gravitacijski poremećaji uzrokovani Suncem. Nakon što 2024 PT5 obavi svoju ulogu mini-mjeseca, vratit će se u orbitu usredotočenu na Sunce te nastaviti biti dio asteroidnog pojasa Arjuna.
Nažalost, mnogi istraživači neće moći vidjeti 2024 PT5.
Izvor: Klix.ba