Turske oružane snage (TSK) su u saradnji s pobunjeničkom Slobodnom vojskom Sirije (FSA) prije dvije godine pokrenule ofanzivu “Štit Eufrata“ kojom su srušena teroristička uporišta i započet novi život na sjeveru Sirije, javlja Anadolu Agency (AA).
Ofanziva je započeta oslobađanjem sirijskog pograničnog grada Jarabulusa. Tokom šestomjesečnih operacija od terorista je na sjeveru Sirije očišćeno područje od 2.055 kilometara kvadratnih.
U proteklom periodu na tom području je situacija stabilizirana, mještani se vraćaju svojim kućama, a obnova i razvoj regije su u toku, uključujući i revitalizaciju obrazovnog i zdravstvenog sistema.
Turske snage su ofanzivu “Štit Eufrata“ započele 24. augusta 2016. godine, a već nakon 12 dana ostvarile su i prvi cilj udaljavanja terorista YPG/PKK-a i ISIS-a od sirijske granice s Turskom.
U drugoj fazi ofanzive turske snage su nastavile širiti slobodnu regiju i usredotočile se na oslobađanje Al Baba, grada koji je nadomak Halepa slovio za glavnu utvrdu terorista ISIS-a.
Krajem februara prošle godine turske snage i FSA su oslobodili Al Bab, čime je Turska ostala van dometa ISIS-ovih artiljerijskih projektila, a spriječen je pokušaj YPG/PKK-a da duž sjeverne sirijske granice uspostavi teroristički pojas.
Po okončanju ofnzive turske snage i demineri su neutralizirali zaostale terorističke elemente i minska polja, a oslobođena regija od Azaza do Jarabulusa postala je poznata kao “regija ofanzive Štit Eufrata“.
Turske sigurnosne snage su uspostavile kontrolu u toj regiji i započele proces obnove i omogućavanja povratka izbjeglica. O sigurnosti brinu Sirijci koje su obučile turske snage.
Formirane su i mjesne skupštine koje uz podršku Turske rade na obnovi devastiranih gradova.
Prema podacima mjesnih skupština, u proteklom periodu je ubrzan povratak izbjeglica u tu regiju. Trenutno na tom području živi oko 1,5 miliona ljudi, što je za pet puta više u odnosu na broj stanovnika tokom terorističke okupacije.
Kao sigurna oaza, regija oslobođena ofanzivom “Štit Eufrata“ postala je i utočište prognanim Sirijcima iz drugih dijelova te zemlje.
Gradovi Mare, Azaz, Jarabulus, Cobanbey i Al Bab polako vraćaju nekadašnji epitet trgovačke, stočarske i poljoprivredne regije, čemu je znatno doprinijelo i otvaranje filijala turske pošte PTT.
Tokom trogodišnje okupacije teroristi ISIS-a su u toj regiji devastirali škole i druge infrastrukturne objekte.
U protekle dvije godine obnovljeno je i adaptirano blizu 500 škola, u čemu podršku pružaju tursko Ministarstvo obrazovanja i fondacija Maarif.
Uz podršku Turske osposobljen je i nastavni kadar te oko 6.000 nastavnika radi u obnovljenim školama u kojima nastavu pohađa blizu 200.000 učenika.
Proces povratka izbjeglica u tu regiju ohrabrile su i investicije u zdravstvenom sektoru. Turska je u Jarabulusu izgradila državnu bolnicu koja dnevno u prosjeku pruža zdravstvene usluge za 400 pacijenata. Obnovljene su i bolnice u Azazu i Jarabulusu. U toku je izgradnja novih bolnica u Al Babu i distriktima Mare i Cobanbey.
Uz podršku turske Fondacije Diyanet u toj sjevernosirijskoj regiji obnovljeno je i 108 džamija u kojima vjerske usluge pruža oko 500 službenika.