U prepunom amfiteatru Doma Armije u Bihaću, u nedjelju je upriličeno svečano obilježavanje 33. godišnjice osnivanja dvije legendarne jedinice Armije Republike Bosne i Hercegovine – 501. Slavne brdske brigade i 502. Viteške brdske brigade.
Organizatori obilježavanja bili su Grad Bihać, Ministarstvo za pitanje boraca USK, boračke organizacije i udruženja proistekla iz odbrambeno-oslobodilačkog rata, uz podršku institucija Unsko-sanskog kantona.
Ovo okupljanje okupilo je brojne veterane, porodice šehida i poginulih boraca, komandante, visoke vojne zvanice, kao i predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti. U emotivnoj atmosferi evocirane su uspomene na herojski otpor koji su ove brigade pružile u najtežim trenucima za Bihać i Bosnu i Hercegovinu.
“Naša je obaveza da sačuvamo sjećanje na žrtvu i hrabrost pripadnika ovih brigada. Oni su branili ne samo Bihać, već i obraz države”, poručio je gradonačelnik Bihaća u svom govoru.
U okviru programa održana je i svečana akademija, minut šutnje za poginule borce, intonirana je himna, a prikazana je i kratka video prezentacija o ratnom putu 501. i 502. brigade. Poseban segment bio je posvećen porodicama poginulih boraca, koje su i ovom prilikom izrazile ponos, ali i tugu, jer sjećanje ne blijedi ni nakon tri decenije.
Herojski put legendarnih brigada
• 501. Slavna brigada formirana je 19. jula 1992. godine u Kamenici kod Bihaća. Kroz ovu brigadu prošlo je više od 4.800 boraca, a zabilježene su 307 poginule i 69 nestalih osoba.
• 502. Viteška brigada nastala je u julu 1992. godine u Žegaru, pod komandom Atifa Dudakovića, te je učestvovala u najvažnijim odbrambenim operacijama u zapadnobosanskoj regiji.

Obje brigade su dobile počasne nazive zbog svog doprinosa, a mnogi njihovi pripadnici odlikovani su najvišim ratnim priznanjima, uključujući i Zlatnog ljiljana.
Poruke za budućnost
Govornici su posebno naglasili važnost uključivanja mladih u očuvanje historijske svijesti, kako se herojski doprinos ne bi zaboravio. Ukazano je i na potrebu sistemske brige o boračkoj populaciji te jačanju kulture pamćenja kroz obrazovne programe i javne manifestacije.

Obilježavanje je zaključeno pozivom da se 19. juli, datum formiranja ovih brigada, trajno upiše u kolektivno pamćenje kao simbol otpora, hrabrosti i odbrane Bihaća i Bosne i Hercegovine.
Izvor: Krajina.ba