Ledeno jezgro, za koje se pretpostavlja da je staro više od 1,5 miliona godina, prevezeno je u Veliku Britaniju, gdje će ga naučnici otopiti kako bi dobili ključne informacije o Zemljinoj klimi.
Ledeno jezgro izgleda poput staklenog cilindra i najstariji je led na planeti. Izbušeno je duboko u antarktičkom ledenom pokrovu. Za naučnike sadrži nove informacije koje bi mogle biti revolucionarne u kontekstu razumijevanja klimatskih promjena. U Velikoj Britaniji je smješteno u komoru na -23 stepena celzijusova u Britanskom antarktičkom zavodu.
“Ledeno jezgro predstavlja potpuno nepoznat period u historiji Zemlje”, ukazala je dr. Liz Thomas, šefica istraživanja u spomenutom zavodu.
Led će se topiti sedam sedmica, pri čemu će se osloboditi drevna prašina, vulkanski pepeo, kao i sitne morske alge zvane dijamoteje koje su se zaledile. Naučnici u svemu tome vide materijal koji će im nešto reći o obrascima vjetrova, temperaturi i nivou mora prije više od milion godina.
Ledeno jezgro je isjeckano u čak miliona blokova koji su transportovani brodom. U dvije institucije u Njemačkoj i Švicarskoj se nalaze presjeci jezgra od 2,8 kilometara.
Naučnici su sada u prilici i da pronađu dokaze o periodu od prije više od 800 hiljada godina, kada su koncentracije ugljendioksida (CO2) mogle biti prirodno visoke ili čak više nego što su danas. U konačnici, to će im pomoći da shvate šta će se događati u budućnosti kako planeta bude reagirala na zagrijavanje.
Razlika između današnjeg perioda i prethodnih perioda s visokim emisijama stakleničkih plinova jeste u tome što su ljudi uzrokovali brzo povećanje emisija stakleničkih plinova u posljednjih 150 godina, piše BBC.
Izvor: Klix.ba