Spars Realway srušio Igokeu u finalu Kupa i osvojio prvi trofej u historiji kluba

Košarkaši Spars Realwaya osvojili su svoj prvi veliki trofej u historiji pobjedom protiv Igokee u finalu Kupa Mirze Delibašića u Sarajevu rezultatom 93:85. Prekinuli su tako niz Igokee koja je osvajala Kup BiH u posljednjih pet sezona.Utakmicu su bolje otvorili košarkaši Sparsa i već nakon dvije minute igre imali su šest poena prednosti (11:5). Prednost domaćina završnice Kupa Bosne i Hercegovine nastavila je rasti u prvih deset minuta, a tri minuta prije kraja prvog perioda igre bilo je 27:16 za Spars. Domaćin je prvu četvrtinu riješio u svoju korist rezultatom 31:22.

Nakon samo tri minute igre u drugih deset minuta utakmice Spars je imao 15 poena prednosti (42:27). Igokea je uspjela smanjiti i na polovini igre u drugoj četvrtini rezultat je bio 44:33. Do odlaska na odmor ekipa iz Aleksandrovca je uspjela skoro “istopiti” prednost domaćih, a rezultat je bio 53:49.

U prvih pet minuta nastavka susreta igralo se većinom koš za koš, a domaćin je imao pet poena prednosti (64:59). Potom je domaćin napravio seriju 7:0 i došao do 12 poena prednosti tri minute prije kraja treće četvrtine (71:59). Zadržao je Spars prednost do kraja trećeg perioda igre i u posljednjih deset minuta ušao je s rezultatom 78:65.

Sredinom posljednje četvrtine Igokea je zaigrala mnogo bolje, za samo jednu minutu napravili su seriju 7:0, a gosti su nešto manje od pet minuta prije utakmice prišli na svega minus tri (83:86). Uspjeli su Sparsi potom odbraniti tri vezana napada, a nakon dvije odlične asistencije Buze za Kamenjaša Sparsi su došli do plus sedam (90:83) dvije minute i 20 sekundi prije kraja utakmice. Domaćin je do kraja susreta sačuvao prednost i slavio rezultatom 93:85.

Najefikasniji kod domaćih bio je Kenan Kamenjaš sa 19 poena, dok su po 18 dodali Branislav Đekić i Darrion Strong Moore. Kod Igokee Evans Keenan postigao je 26 poena.

Izvor: Klix.ba