Nikad bolji transferi iz Premijer lige: Šta znači jedan poziv...

Da poziv u A selekciju mnogo znači domaćim fudbalerima i klubovima znalo se odavno, ali ove zime smo dobili nekoliko konkretnih dokaza.

Na spisku Roberta Prosinečkog za utakmice sa SAD-om i Meksikom našli su se pretežno fudbaleri iz Premijer lige, a nije nikakva tajna da mu je u sastavljanju spiska uveliko pomogao selektor mlade reprezentacije Vinko Marinović i da je itekako vidljiv njegov rukopis u svemu što se izdešavalo. Naravno, nije bilo ni za očekivati da Prosinečki desetak dana nakon imenovanja za selektora BiH sam sastavi spisak od fudbalera iz domaćeg prvenstva, pa su Marinovićevi savjeti bili i više nego dobrodošli i korisni.

Osim što su Zmajevi u takvom, recimo improvizovanom sastavu pružili korektan otpor SAD-u (0:0) i Meksiku (0:1), veliku korist izvukli su neki fudbaleri kojim je, očigledno, samo trebao taj poziv u reprezentaciju kao neka vrsta pečata da naprave transfer. Okupljanje je prvi napustio Besim Šerbečić, koji je iz Radnika iz Bijeljine napravio transfer u veliki Rosenborg. Finansijski detalji transfera nisu objavljeni u javnost, ali je Radnik zaradio sjajno obeštećenje za svoje prilike i tako napravio drugi veliki izlazni transfer nakon prodaje Samira Memiševića u holandski Groningen.

Nedugo zatim, američku bazu je napustio i Marko Mihojević koji je posljednjeg dana januarskog prelaznog roka potpisao za PAOK. Sarajevu je, nezvanično, pripalo 500.000 eura. Zatim je uslijedio i odlazak Elvira Koljića, koji je nakon prvih minuta u dresu reprezentacije BiH prešao u Lech iz Poznana. Krupa je time napravila historijski posao i zaradila 350.000 eura, a imat će i 15% od njegovog sljedećeg transfera.

Posljednji reprezentativac koji je promijenio klub je Luka Menalo, koji je i najviše oduševio na američkoj turneji. Najbolji mladi igrač Premijer lige BiH potpisao je za zagrebački Dinamo, za koji će zaigrati tek nakon završetka ove sezone. Menalo će i na proljeće nositi dres Širokog Brijega, koji je njegovom prodajom nezvanično zaradio 700.000 eura.

Najzvučniji transfer svakako je napravio Marijan Ćavar, koji se sedmicama povezivao sa Mariborom a onda, onako kao iz topa, potpisao za Eintracht iz Frankfurta. Direktan transfer iz Premijer lige u Bundesligu se ne viđa svaki dan, a Zrinjskom je navodno pripalo 400.000 eura. I Ćavar je bio član reprezentacije BiH u Americi, ali je ranije napravio transfer. Plemići su dobro prodali i golmana Kenana Pirića, kojeg je Maribor platio također oko 400.000 eura. Bh. golman će se prvaku Slovenije pridružiti nakon završetka sezone, a do tada ostaje u Zrinjskom.

Dobre izlazne transfere pravili su još neki fudbaleri. Irfan Jašarević je iz Krupe otišao u švedski Dalkurd za 150.000 eura, a treba spomenuti i odlaske nekoliko mladih igrača Sarajeva. Rijad Sadiku je potpisao za Mouscorn (navodno 300.000 eura), a Nedim Hadžić (navodno 300.000 eura) i Demirel Veladžić (navodno 100.000 eura) za portugalski Leixoes. Dobro su prošli i Amer Ordagić i Sulejman Krpić koji su otišli u norveški Brann i iranski Tractor, ali kao slobodni igrači pa je Sloboda ostala ‘kratkih rukava’.

Da zaključimo: Eintracht Frankfurt, Rosenborg, PAOK, Dinamo Zagreb, Maribor, Lech Poznan… Naši klubovi su prodali skoro sve što vrijedi, ali u ozbiljne klubove i za sasvim pristojan novac.

sportsport.ba

Related posts