Kamp Bira i Miral neće biti zatvoreni

Prijetnje Vlade Unsko-sanskog kantona da će zatvoriti migrantske kampove u USK-u zamijenjene su pomirljivim tonovima nosilaca vlasti u Krajini, što bi možda i razočaralo dio javnosti da im je slučajno povjerovao. Ni dogovoreno prebacivanje viška od 250 migranata iz Bire u kamp u Hadžićima nije se realizovalo do kraja sedmice, mada su nam visoki zvaničnici potvrdili da su se jučer o tome dogovarali sa državnom službom za poslove sa strancima.

Pomoć UN-a

Unsko-sanski kanton očito ne može izbjeći krizu sa migrantima, niti spriječiti novi talas koji se očekuje u martu i aprilu. Konačno, energiju su počeli usmjeravati ka tome da iskoriste krizu kao priliku da se rješavaju problemi.

Zaokret se desio nakon što je u Vladi USK-a u četvrtak boravila rezidentna koordinatorica UN-a u BiH Sezin Sinanoglu. Ona je podsjetila da su sredstvima UN-a ublažili krizu, da je lokalna zajednica od tih sredstava dobila nekoliko komunalnih vozila, uličnu rasvjetu u mjestima gdje je nije bilo, te da su čak plaćali i gradsku uličnu rasvjetu u Bihaću, jer gradska vlast sa gradonačelnikom Šuhretom Fazlićem nije u stanju ni toliko. Skromna je to pomoć, ali su predstavnici UN-a i javno uputili zahvalnost policiji USK-a zbog povećanog obima posla, doktorima u Kantonu koji zbog migranata također rade prekovremeno, te Crvenom križu i drugim humanitarcima.

Vlada Kantona još ne nalazi način da iskoristi podršku UN-a, nema gotovih projekata koje bi im predložila, a godina migrantske krize potrošena je na beskorisna prepucavanja. Tako da umjesto prijetnji zatvaranjem kampova i uzaludnog suprotstavljanja globalnim procesima migracija, krajiški političari počeli su da uviđaju da jedino suradnjom sa međunarodnim faktorom mogu ublažiti krizu.

Jučer su Mustafa Ružnić, premijer Unsko-sanskog kantona, i Agan Bunić, predsjedavajući Skupštine Kantona, sudjelovali u radu donatorskog sastanka koji se održao u Sarajevu o temi – analiziranje potreba i prioriteta u oblasti migracija te koordinacija fondova i budućih koraka u zajedničkom suočavanju sa migracijama.

Ružnić i Bunić također su prekjučer u Banjoj Luci razgovarali i sa ambasadorom Lars-Gunnarom Wigemarkom, šefom Delegacije Evropske unije i njenim specijalnim predstavnikom u Bosni i Hercegovini. Ako su praznim prijetnjama o zatvaranju kampova krajiški političari tražili pozornost, sad je imaju, a na njima je hoće li znati iskoristiti priliku.

Nijemac u kampu

S druge strane, pregovori o tome da Ministarstvo sigurnosti mora preuzeti odgovornost nad migrantskim kampovima u Bihaću nastaviće se i u narednoj sedmici. Državne vlasti moraju što prije ući u kampove i preuzeti odgovornost. Naime, jučer je među stanovnicima migrantskog kampa identifikovan njemački državljanin Niklas Armin Munding koji je kazao da navodno ne zna kako je dospio tu. Ako domaće ministarstvo sigurnosti sa svojim ljudima ne bude na terenu, nadalje će rasti prisustvo nepoznatih stranih faktora kojima interesi BiH uopšte nisu u prioritetima.

Related posts