Izvještaj o Srebrenici za vlast u RS teži od haških presuda

Senad Bratić i Mihnet Okić, poslanici Koalicije “Domovina” iz SDA, neće prisustvovati posebnoj sjednici entitetskog parlamenta o informaciji o Izvještaju Komisije za Srebrenicu, iz 2004. godine.
Senad Bratić (SDA) je rekao da smatraju da parlament u vrijeme uoči izbora ne treba da raspravlja o ovoj temi.

– Izvještaj Komisije za Srebrenicu je potvrđen presudama domaćih i međunarodnih sudova i on je konačan – rekao je Bratić novinarima, ističući da su o tome svoje rekle presude u Haškom tribunalu.

Poštuju, kaže, dignitet RS-a, ali Vlada je 2004. godine usvojila ovaj izvještaj i potvrđen je u međuvremenu i masovnim grobnicama te novim identifikovanim žrtvama.

On je dodao da može nova međunarodna komisija da se bavi pitanjima ratnih zločina, te da treba da se utvrdi istina i počinioci, ali u vrijeme koje nije predizborno.

U intervjuu za DW bivši potpredsjednik Komisije za Srebrenicu, Smail Čekić kaže da je najgrublja laž tvrdnja da je Izvještaj vlade RS-a o događajima u i oko Srebrenice donesen uz prijetnju Ashdowna.

– Srpska nacionalistička elita na čelu sa Miloradom Dodikom sada ide na odbacivanje Izvještaja Komisije za Srebrenicu jer im je taj izvještaj, s obzirom na činjenicu da su ga svojevremeno sami prihvatili, teži od svih haških presuda. Jasno je da je Dodikova destruktivna politika uperena protiv države BiH s namjerom priključenja RS-a Srbiji, a to nije moguće ako je vlast RS-a i sama, prihvatanjem Izvještaja Komisije za Srebrenicu, priznala da je počinjen genocid. Pet srpskih članova Komisije potpisali su Izvještaj o Srebrenici. Radna grupa je, također, usvojila sve te izvještaje. Vlada RS-a je prihvatila rezultate istraživanja Komisije, uputila ih Domu za ljudska prava, a Dom za ljudska prava i Ured visokog predstavnika također su prihvatili rezultate našeg istraživanja. Time su izvještaji Vlade RS-a, odnosno vladine Komisije, postali konačni, verifikovani od svih političkih i pravnih subjekata u ovoj državi i oni više ne mogu biti predmet rasprave. Vlast RS-a može formirati neku novu komisiju, ali rezultate Komisije iz 2004. godine niko ne može poništiti, ukinuti niti revidirati. NSRS u ovom slučaju nije nadležna ni kompetentna da to uradi, kaže Čekić.

(Vijesti.ba)

Related posts