Vjetar u BiH čupao stabla, nosio krovove, blokirao saobraćaj: Za kada meteorolozi najavljuju poboljšanje vremena

Jako nevrijeme s olujnim udarima vjetra jučer i danas prouzrokovalo je probleme u velikom dijelu Bosne i Hercegovine. Vjetar je obarao stubove, stabla, nosio krovove kuća, prouzrokovao nestanak struje, a usljed vremenskih neprilika došlo je i do nekoliko saobraćajnih nesreća i zastoja na mnogim putevima.

Na području općine Jablanica došlo je do oštećenja krovnih konstrukcija na više stambenih objekata u naseljenom mjestu Bijela, a bez struje su ostali stanovnici mjesnih zajednica Donja Jablanica i Glogošnica. Bez struje su ostali i dijelovi općine Konjic, saopćeno je iz JP Elektroprivreda BiH.

U blizini Hemodijaliznog centra Opšte bolnice u Zvorniku od udara jakog vjetra palo je stablo koje oštetilo tri automobila, ali niko nije povrijeđen. Zbog pada drveta bio je zaustavljen saobraćaj prema zvorničkim naseljima Srpska Varoš, Đurđev Grad, Kula Grad, Snagovo i Šćemlija. Pripadnici Profesionalne jedinice Zvornik sinoć su uklonili drvo, nakon čega je nastavljeno nesmetano odvijanje saobraćaja, potvrđeno je u ovoj vatrogasnoj jedinici.

Vjetar u Banjoj Luci puhao brzinom od 116 km/h

Jak i olujni vijetar je tokom protekle noći nanio veće štete u Banjoj Luci. Po podacima Civilne zaštite RS-a, 318 objekata je pretrpjelo materijalnu štetu usljed olujnog vjetra. Vjetar je napravio štetu i na stadionu Borca, gdje je srušen elektronski semafor, koji je potom pao na atletsku stazu, a osim njega odnio je i ogradu, te brojne reklame.

U nekoliko naselja bilo je problema s napajanjem električne energije, a nadležne ekipe su i jutros na terenu.

Vatrogasci su protekle noći imali 31 intervenciju u Banjoj Luci. Trenutno se čiste saobraćajnice i uklanjaju porušena stabla te dijelovi krovova koji su pali.

Po podacima Hidrometerološkog zavoda RS-a, u Banjoj Luci je najači udar vjetra bio u 03.27 sati i to od 32,4 m/sec, što je 116,64 kilometra na sat, što je dosad maksimalna zabilježena brzina na meteorološkoj stanici Banja Luka.

Na području općine Sokolac jutros je bez struje više od 25 sela jer je jak vjetar noćas prouzrokovao mnogo kvarova na elektromreži. Ekipe Elektrodistribucije su na terenu od ranih jutarnjih sati, kako bi otklonili kvarove.

Nezapamćeno nevrijeme pogodilo je i Vlasenicu, orkanski vjetar je u gradskom području čupao stabla, skidao krovove s kuća i zgrada i lomio saobraćajne znakove. U naletu vjetra oštećena je i elektromreža, pa tokom noći potrošači na širem području Vlasenice nisu imali struju. Tokom jutra većina kvarova je sanirana.

Veliko nevrijeme zahvatilo je sinoć Bihać, a olujni vjetar načinio je štetu na stambenim objektima i vozilima.

Iz MUP-a USK istakli su da je sinoć bilo 25 prijava građana za koje je trebala policijska intervencija, te da je oštećeno 17 vozila. Nekoliko stabala je palo na cestu, a oštećen je i krov Doma zdravlja.

Srušena munara u Tešnju

Snažan olujni vjetar srušio je sinoć munaru Čaršijske džamije u Tešnju.

Povrijeđenih na sreću nije bilo, a pričinjena je znatna materijalna šteta na džamiji i okolnim objektima, uglavnom poslovnim prostorima.

U zeničkom naselju Babina rijeka sinoć je jak vjetar otkinuo dio fasade sa zgrade u ulici Prve zeničke brigade, usljed čega je stradao parkirani automobil. Osim ove, nisu zabilježene veće štete izazvane jakim vjetrom.

U mjestu Liješnica kod Maglaja sinoć je vjetar oborio stablo na magistralni put M-17, a tom prilikom na jednom teretnom motornom vozilu pričinjena je materijalna šteta.

Jedno vrijeme saobraćaj je bio blokiran, ali je stablo brzo uklonjeno. Pored štete na privatnim stambenim objektima, zabilježena su čupanja stabala na području Žepča i Maglaja.

I danas vanredno stanje

Kako navode iz BIHAMK-a i dalje je zbog jakih udara vjetra na snazi vanredno stanje na regionalnom putu R-414 Turbe-Banja Luka, pa se na ovoj dionici ne preporučuje kretanje.

Jaki udari vjetra bilježe se i na ostalim putevima u BiH, a posebno na dionicama u planinskim predjelima, zbog čeka iz BIHAMK-a upozoravaju vozače na mogućnost urušavanja stabala, kao i na učestale odrone zemlje ili kamenja na kolovoz.

Veliki broj putnika jučer nije mogao stići na svoja odredišta, s obzirom na to da su mnogi letovi sa sarajevskog aerodroma zbog vjetra otkazani. Kako nam je potvrdila Belma Čureković sa Međunarodnog aerodroma Sarajevo, i jutros je otkazan jedan let.

– Jutros je otkazan let za Zagreb, jer avion iz Zagreba sinoć zbog jakog vjetra nije mogao sletjeti na naš aerodrom. Za ostale današnje letove ćemo još vidjeti kakva će biti situacija. Trenutno očekujemo slijetanje aviona iz Dohe, još ćemo vidjeti kako će se situacija odvijati – kazala je Čureković za Faktor.

Sutra bez vjetra

Sudeći po vremenskoj prognozi Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH vjetar neće još dugo praviti probleme u BiH, ali će i narednih dana biti promjenljivo vrijeme.

– Prestanak vjetra očekuje se u kasnim posljepodnevnim, odnosno večernjim satima. Od 21 sat se očekuje kiša, pa će taj vjetar promijeniti smijer u sjeverni. Možda bude još malo jakog juga u Hercegovini ali sutra prijepodne će i u tom dijelu zemlje to stati. Na planinama će sutra biti snijega, a po nizinama kiše i susznježice. U noći sa četvrtka na petak bit će opet udara juga ali ne ovako jakih. bit će jačine od 55 do 70 km/h. Petak će vjerovatno biti izdato upozorenje za Hercegovinu zbog obilne kiše – kazao je za Faktor meteorolog Damir Šantić.

Prema njegovimn riječima i vikend će, poput ove radne sedmice, biti dosta promjenjiv, tako se u subotu očekuje kiša i susnježica u BiH, a u nedjelju će biti oblačno bez padavina.

Zbog naglih promjena vremena biometeorološke prilike su i dalje nepovoljne. Nadprosječne temperature zraka, uz povremene jače udare juga, kod osjetljivih osoba uzrokovat će glavovolju, promjenu raspoloženja, dekoncentraciju, nesanicu, zbog čega ljekari građanima savjetuju da umanje aktivnosti.

Related posts