U našoj zemlji se još uvijek traga za 7.191 osobom

U Bosni i Hercegovini se još uvijek traga za 7.191 osobom. Amor Mašović, predsjedavajući Kolegija direktora Instituta nestalih BiH je rekao kako nažalost svi oni neće biti pronađeni, jer su neki izgorjeli u živim lomačama. Do sada je od nešto više od 30.000 nestalih, verificirano 25.016 nestalih osoba.

– Od 7.191 osobe koje se vode kao nestale, između 1.200 i 1.800 njih je vjerovatno pronađeno, ekshumirano i nalazi se u 12 mrtvačnica u BiH kao neidentificirane osobe. Razlozi neidentifikacije su pogrešne identifikacije tokom perioda kada nisu postojale DNK laboratorije. Do 2000 godine je izvjesno da su neke porodice prepoznavale odjeću, lične predmete, radi se od žrtvama 92’-94. godina. Međutim, u tom broju se nalaze i osobe koje su ekshumirane izvan našeg mandata, poput šest oficira Austrougarske vojske pronađene u jezeru Perućac sa novcem na kojem se nalazi lik cara Franje. Ili, na stotine njemačkih vojnika iz Drugog svjetskog rata, koji su također u našim mrtvačnicama – rekao je Mašović na današnjoj konferenciji za novinare u Sarajevu.

Mašović naglašava kako svi nestali neće biti pronađeni.

– Svima vama poznati su slučajevi živih lomača u Višegradu na Bikavcu, u Pionirskoj ulici gdje ta djeca, žene i tih nekoliko muškaraca zapravo fizički više ne postoje. Oni su pretvoreni u prah i pepeo koji je potom prosut navjerovatnije u rijeku Drinu – rekao je Mašović.

Govoreći o rezultatima Instituta u proteklih šest mjeseci, Mašović je rekao kako su imali 663 posjete potencijalnim lokacijama koje su rezultirale sa 63 zahtjeva. Rekao je da je izvršeno 70 ekshumacija, i da su ekshiumirana 54 posmrtna ostatka.

– Uzeto je 1.227 koštanih uzoraka za DNK analizu što je tri puta više nego 2017. godine. Identifikovane su 72 osobe. U prvih šest mjeseci smo zaprimili novih 26 prijava za traženje, od kojih je devet potpuno novih. To je malo simptomatičan podatak da neke porodice punih 27 godina nisu podnosile zahtjeve za traženje. Mi ne ulazimo u razloge takvih njihovih odluka – govori Mašović.

Prisutnima se obratio i Amir Kulaglić, član Savjetodavnog odbora Instituta za nestale osobe BiH, koji je preživio genocid u Srebrenici.

– U genocidu sam izgubio sve muške članove porodice i za jednim brojem članova tragam. Izgubio sam oca Safeta, očuha Ibru Delića, tetka, tetiče, dajdže, dajdžiće, zeta, i samo sam ja uspio poslije sedam dana i osam noći da u toj koloni iz Srebenice dođem na slobodne prostore Tuzlanskog kantona. Ono što mene motiviše u procesu suočavanja sa prošlosti, u kojoj učestvujem od 1995. godine jeste pronalazak nestalih. Nema veće satisfakcije nego kada pronađete posmrtne ostatke svojih najmilijih i dostojanstveno ih ukopate – rekao je Kulaglić.

faktor.ba

Related posts