Švicarska izbacila Tricolore, Mbappe promašio odlučujući penal

Reprezentacija Švicarske priredila je veliko iznenađenje plasiravši se u četvrtfinale EP-a nakon što je u susretu osmine finala u Bukureštu boljim izvođenjem penala pobijedila Francusku sa 5-4.

Utakmica je nakon 120 minuta završila 3:3. Golove za Francusku zabili su Karim Benzema (57’, 59’) i Paul Pogba (75’), dok su strijelci za Švicarsku bili Haris Seferović (15’, 81’) i Mario Gavranović (90’).

Švicarska je pri vodstvu 1:0 imala penal, no Rodriguez ga nije iskoristio. Prilikom izvođenja penala odluka je pala u petoj seriji. Mehmedi je zabio, a Sommer obranio udarac Mbappeu.

Prije toga za Švicarsku su zabili Gavranović, Schar, Akanji i Vargas, a za Francusku Pogba, Giroud, Thuram i Kimpembe.

Švicarska je povela u 15. minuti golom Harisa Seferovića. Steven Zuber je ubacio s lijeve strane, a napadač Benfice zabio glavom za 1-0. Nastavak prvog dijela protekao je u dominaciji “Tricolora”, no do konca poluvremena rezultat se više nije mijenjao.

U 52. minuti Švicarska je imala sjajnu priliku za povećanje vodstva, no Ricardo Rodriguez nije iskoristio kazneni udarac. Njegov udarac sjajno je zaustavio Hugo Lloris. Penal je izborio Zuber kojeg je Pavar oborio, a argentinski sudac Fernando Rapallini nakon asistencije VAR-a pokazao na bijelu tačku.

Šok na šok

Umjesto vodstva 2:0, Švicarska je u razmaku od svega dvije minute primila dva gola, a oba je zabio Karim Benzema. U 57. minuti je zabio za 1:1 na asistenciju Kyliana Mbappea, a dvije minute kasnije napadač Real Madrida je doveo svjetske prvake u vodstvo na dodavanje Antoinea Griezmanna, piše Net.

U 75. minuti je Pogba fantastičnim udarcem s više od 20 metara pogodio za 3:1, nadu Švicarcima vratio je Seferović smanjivši na 3:2 u 81. minuti, a na 3:3 je izjednačio napadač zagrebačkog Dinama Mario Gavranović udarcem s ruba kaznenog prostora u 90. minuti.

Kako u dodatnih pola sata nije bilo golova, pitanje pobjednika je razriješeno udarcima s bijele tačke. Švicarska će u četvrtfinalu, 2. jula u St Peterburgu igrati protiv Španije koja je u “ludoj” utakmici nakon produžetka pobijedila Hrvatsku sa 5:3.

Francuska – Švicarska 3:3 (4-5 pen.)

Izvor: Vijesti.ba