Sramotno izdanje Zmajeva na Kipru: Sumrak bh. fudbala i blamaža Baždarevićevih pulena

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine uspisala je drugi poraz u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Rusiji 2018. godine nakon što je večeras u Nikoziji na GSP Areni poražena s 3:2 od Kipra, a da stvar bude gora Zmajevi su nakon prvih 45 minuta imali dva gola prednosti koje su u nastavku uspjeli prokockati.

Početak utakmice pripao je našoj selekciji, ali brzo su Kiprani pokazali da našoj selekciji mogu napraviti problema u fazi napada. Pieros Sotiriou pokušao je u 14. minuti udarcem s preko 20 metara, no lošta je poslije njegovog šuta otišla preko Begovićevog gola.

U 20. minuti Zmajevi su imali odličnu kontru koju je povukao Lulić, ali ju je na kraju slabom reakcijom upropastio Vedad Ibišević. Samo minut kasnije Edin Džeko je pokušao, ali domaći čuvar mreže je bio siguran.

Dvije sjajne prilike izabranici Rana Bena Shimina imali su u 26. minuti utakmice. U manje od 30 sekundi dvije opasne viđene su pred situacije pred našim golom. Prvo je Ognjen Vranješ izblokirao opasan šut kapitena domaćih Costasa Charalambides, a potom je Vincent Laban glavom u padu šutirao pored gola.

U 32. minuti Ibišević je izbio sam pred golmana Kipra koji je njegov udarac skrenuo u korner. Ubacio je Miralem Pjanić, a njegov centaršut u vodstvo Zmajeva pretvorio je Toni Šunjić. Svojim prvim golom u dresu Zmajeva Šunjić je pomogao Pjaniću da izbije na vrh liste najboljih asistenata evropskih kvalifikacija za SP sa ukupno sedam asistencija.

Deset minuta kasnije na semaforu je bilo 2:0. Sjajan prodor i dobar centaršut Seada Kolašinac na drugoj stativi je odlično pratio Edin Višća i loptu pospremio u mrežu domaće selekcije, pa su Zmajevi na poluvrijeme otišli s dva gola prednosti, iako igra našeg nacionalnog tima nije plijenila nekom posebnom kvalitetom.

Kiprani su u drugo poluvrijeme ušli mnogo žešće, agresivnije i ofanzivnije. Lopta je uglavnom bila u posjedu naših protivnika, a Zmajevi su imali problema s uspostavljanjem terenske inicijative.

Za napadačku igru domaća selekcija je nagrađena u periodu od 65. do 67. minute. Prvo je Christofi pogodio za 1:2, da bi samo dvije minute kasnije lošu igru naše reprezentacije u drugom poluvremenu iskoristio Laban koji je sjajnim golom poravnao rezultat na 2:2.

Totalno bezidejna igra našeg tima u nastavku meča. Problemi s kvalitetnim posjedom lopte i katastrofalnim postavljanjem naše odbrane rezultiralo je s dva brza gola Kipra kojim su domaći sasvim zasluženo istopili prednost našeg nacionalnog tima.

No, tu nije bio kraj agoniji katastrofalnom izdanju Zmajeva u drugom poluvremenu susreta 7. kola kvalifikacija za SP. Do totalno preokreta domaći su stigli pogotkom Sotirioua 14 minuta prije kraja utakmice, a bezidejnom igrom do kraja utakmice i stihijskim napadima Zmajevi nisu uspjeli izvući ni bod.

Na kraju umjesto da profitiramo od domaćeg remija Grčke sa Estonijom, desilo se da su Heleni kiksom na domaćem terenu u ovom kolu više profitirali od nas.

Nakon što smo u proteklim kvalifikacijama za EURO na domaćem terenu prosuli bodove protiv Kipra, ovoga puta smo to učinili u gostima kod iste reprezentacije nakon sigurnog vodstva od 2:0. I selektor Baždarević, ali i njegovi izabranici nakon ovog sramotnog poraza trebali staviti prst na čelo i zapitati se ide li dalje ovako i na ovaj način?