Real Madrid izborio 16. finale Lige prvaka

Fudbaleri Real Madrida prvi su finalista ovosezonskog izdanja Lige prvaka u koje su se plasirali nakon što su u revanšu protiv Bayerna odigrali 2:2 i tako sa ukupnih 4:3 izborili priliku da treći put uzastopno osvoje najprestižnije evropsko klupsko takmičenje.

Uzvratni meč polufinala Lige prvaka između dva evropska velikana nije mogao bolje početi. Otvorenu igru već na početku utakmice Bavarci su krunisali vodstvom za koje je, baš kao i u prvom meču, pogodio desni bek njemačkog prvaka Joshua Kimmich.

Rano vodstvo ekipe Juppa Heynckesa i nije mnogo poremetilo aktuelne prvake Evrope. U 7. minuti Ronaldo je pokušao savladati Ulreicha, no šutirao je pored gola. Ipak, već u 11. minuti Kraljevi su stigli do izjednačenja. Dobro ubacivanje Marcela u pogodak je pretvorio Karim Benzema.

Dosta otvoren meč, pun tempa, gledali smo i u preostalom dijelu prvog poluvremena utakmice na Santiago Bernabeuu.

Jedna sporna situacija desila se u šenaestercu Real Madrida u kojoj je srušen Robert Lewandowski, no glavni arbitar Cuneyt Cakir nije se oglasio. U 33. minuti gosti su još imali dvije dobre prilike preko Roberta Lewandowskog i Jamesa Rodriguesa, a u dobroj poziciji je nešto ranije bio i Thomas Muller, ali je slabo šutirao.

Igranje rukom koje je bilo na ivici šesnaesterca, a kojim je Marcelo spriječio centaršut Kimmicha, nije bio dovoljan razlog za najboljeg turskog arbitra da se oglasi.

Prva minuta drugog poluvremena donijela je gol za preokret Reala. Gostujući golman Ulreich želio je uklizavanjem iz svog kaznenog prostora izbiti jednu povratnu loptu Tolissa. Nažalost, promašio ju je u potpunosti, a Benzemi nije bilo teško pogoditi praznu mrežu za preokret i vodstvo Kraljeva.

U 55. minuti Cristiano Ronaldo je imao veliku priliku, ali je Portugalac promašio ono što inače ne promašuje. Kazna je stigla u 63. minuti kada je mrežu kluba s kojim je pod ugovorom pogodio James Rodriguez, i to iz drugog pokušaja. Iako je izvjesno da će Bayern na kraju sezone otkupiti ugovor Kolumbijca, on iz poštovanja prema Realu nije slavio pogodak za 2:2.

Šesnaest minuta prije kraja Keylor Navas spašavao je Real. Kostarikanac je sjajnom intervencijom zaustavio šut Tolissa.

Do kraja meča prilika je bilo na obje strane. Iako je lopta nešto više bila u posjedu gostiju, koji su bili u “potjeri” za trećim golom koji bi ih odveo na finale koje se 26. maja igra u Kievu, na kraju je rezultat ostao onaj iz 63. minute.

Tako će Real imati priliku da osvoji treći put uzastopno, a 13 put ukupno, titulu najbolje evropskog kluba.

Ko će im biti protivnik saznat ćemo nakon sutrašnjeg revanša između Rome i Liverpoola.