Real Madrid i Chelsea remizirali u prvom susretu polufinala

U prvom susretu polufinala nogometne Lige prvaka Real Madrid i Chelsea su na stadionu Alfredo di Stefano odigrali 1-1.

Gosti su poveli u 14. minuti golom Christiana Pulišića, a izjednačio je Karim Benzema u 29. minuti.

Luka Modrić je odigrao cijeli susret za “Kraljevski klub”, dok Mateo Kovačić nije nastupio za Chelsea zbog ozljede.

Londonski sastav je bio bolji, imao je više od igre i bolje prilike i ostao je dojam kako su “Bluesi” mogli izvući više od 1-1. Međutim, i remi s golom u gostima gura Chelsea u prednost uoči uzvrata na Stamford Bridgeu 5. maja.

Chelsea je pobijedio u svih pet gostujućih utakmica ove sezone u Ligi prvaka – kod Krasnodara (4-0), Rennesa (2-1), Seville (4-0), Atletica (1-0) i Porta (2-0). U deset utakmica primio je samo tri gola. No, u Madridu nije uspio sačuvati mrežu, niti upisati novu pobjedu, premda je ostvario pozitivan rezultat.

Gotovo nevjerovatno zvuči podatak kako je za “Kraljevski klub” ovo čak 30. polufinale Kupa i Lige prvaka, a do sada je madridski klub 16 puta izborio finale pri čemu je rekordnih 13 puta osvojio europski naslov. Za londonski sastav je ovo sedmo polufinale Lige prvaka, a do sada su “Bluesi” dva puta stigli do finala, 2008. i 2012. godine, pri čemu su u 2012. otišli do kraja.

Kod Reala i dalje nije bilo Ramosa, Mendyja, Valverdea i Vasqueza, dok u momčadi Thomasa Tuchela nije bilo našeg Kovačića.

Gosti su daleko bolje ušli u susret i već u devetoj minuti “Bluesi” su imali zicer. Međutim, Timo Werner je promašio nemoguće još jednom potvrdivši kako je daleko od prave forme. Pulišić je spustio loptu do njemačkog napadača koji je s pet metara pucao ravno u Courtoisa.

Samo četiri minute kasnije gosti su poveli. Rudiger je s centra poslao dugu loptu za Pulišića koji pobjegao Realovim stoperima, a potom zaobišo golmana i pogodio za 1-0 pored dvojica igrača Reala koji su stajali na gol crti. Pulišić je tako postao prvi američki nogometaš koji je postigao pogodak u polufinalu Lige prvaka.

Real je mogao izjednačiti u 23. minuti, Benzema je sjajno opalio sa 20-ak metara, no lopta je okrznula gornji dio desne stative. Dvije minute kasnije vidjeli smo još jednu opasnu situaciju pred domaćim vratima, no Chilwell je loše ubacio u kazneni prostor.

Real je uspio izjednačiti u 29. minuti. Marcelo je ubacio na drugu stativu, gdje je Casemiro vratio loptu u sredinu, Militao je samo proslijedio glavom do Benzeme koji se u gužvi najbolje snašao i zakucao pod prečku za 1-1.

Na otvaranju drugog dijela prvu je priliku ponovo imao Werner, ali je loše reagirao i njegov udarac je blokirao Militao. U nastavku smo gledali čvrstu igru s puno opreza i malo prilika s obje strane.

Chelsea je u 77. minuti imao slobodan udarac sa 20-tak metara. Pucao je Ziyech, no Courtois je bio siguran. Posljednju priliku imao je Real u 89. minuti nakon ubačaja iz kornera, ali je Varene bio neprecizan.

U srijedu se u drugom polufinalu u Parizu sastaju PSG i Manchester City, a uzvrat je 4. svibnja u Manchesteru.

Finale Lige prvaka ove sezone je 29. maja u Istanbulu.

Benzema dostigao Raula

Postigavši pogodak za Real Madrid u prvom susretu polufinala nogometne Lige prvaka protiv Chelsea (1-1), francuski napadač Karim Benzema je stigao do brojke od 71 gola u elitnom natjecanju “Starog kontinenta”.

Benzema je dostigao na četvrtom mjestu ljestvice još jednu Realovu legendu Španjolca Raula, koji je također zabio 71 gol.

Ispred njih su Cristiano Ronaldo sa 134 gola, Lionel Messi sa 120 i Robert Lewandowski sa 73 gola.

134 – Cristiano Ronaldo (Manchester United, Real Madrid, Juventus)
120 – Lionel Messi (Barcelona)
73 – Robert Lewandowski (Borussia Dortmund, Bayern)
71 – Raul González (Real Madrid, Schalke )
71 – Karim Benzema (Lyon, Real Madrid)
56 – Ruud van Nistelrooy (PSV Eindhoven, Manchester United, Real Madrid)
50 – Thierry Henry (Monaco, Arsenal, Barcelona)…

Kapetan Chelseaja: Znali smo da će biti teško

– Počeli smo stvarno dobro, prvih 20-25 minuta, zabili smo pogodak, a mogli smo još. Vratili su se nakon pogotka iz prekida. Znali smo da će biti teško, ovo je bilo samo prvo poluvrijeme i moramo se sada spremiti za uzvrat, rekao je César Azpilicueta, kapetan gostiju nakon utakmice.

– Igrali smo hrabro na početku, znali smo da moramo igrati na najvišem nivou. Nedostajao nam je zadnji pas, ali u konačnici, igrali smo vrlo dobro, dodao je.

Jedini pogodak za Bluese postigao je Christian Pulisic, čime je postao prvi američki nogometaš s golom u polufinalu Lige prvaka.

– Bila je to sjajna završnica i smirenost. On je fenomenalan igrač, mlad je i još napreduje. Sretan sam zbog njegovog gola jer je važan član naše momčadi, zaključio je kapetan Chelseaja.

Izvor: Vijesti.ba