Primjer kako nas trgovci varaju: Sniženje koje to nije i prodaja pokvarene hrane

U trgovinama u Bosni i Hercegovini dva plus dva često nije četiri. Osim što se zna dogoditi da je jedna cijena izvješena na policama, a druga barem za par feninga više na kasama, kupce se često “navlači” i popustima koji to nisu.

Često tako vidimo da je neki proizvod “snižen” za 30 posto pri čemu se navodi da je stara cijena, naprimjer, 100 maraka, a nova 70, iako je prije par dana ili čak prošle godine taj proizvod koštao također 70 maraka.

Na naš e-mail stigla nam je danas fotografija sniženja iz jednog Konzumovog marketa u Sarajevu. Dvije limenke “Rio Mare Insalatissime” tunjevine s kukuruzom koštaju tako 4,5 maraka i cijena je snižena, kako se navodi, za 21 posto.

Odmah iznad je duplo pakiranje iste te konzervirane tunjevine s kukuruzom koje košta 11,45 maraka. Dakle, ako kupite dvije pojedinačne limenke, platit ćete devet maraka, a ako kupite spojeno, duplo pakiranje te iste tunjevine, platit ćete 2,45 maraka više!

Sve to “bilo bi logično” ukoliko eventualno rok trajanja pojedinačnih pakiranja uskoro istječe, budući da se na policama često nađe “sniženje” nekih prehrambenih proizvoda kojima rok trajanja istječe za nekoliko dana. Međutim, i takve “super ponude” su na granici kršenja zakona. Ukoliko je to i ovdje slučaj, zakon je i direktno prekršen, jer kupci nisu upozoreni na to.

Sudeći prema analizi Ureda ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH, meso i mesne prerađevine te mlijeko i mliječni proizvodi artikli su za koje kupci u BiH, nakon što se vrate iz trgovina, najčešće utvrde da im je istekao rok trajanja.

– Ukoliko primijete nepravilnosti na tom području neka najprije upozore trgovca, a ukoliko bi se taj slučaj ponavljao ili se sustavno provodi, potrošači bi trebalo o tome da obavijeste nadležna inspekcijska tijela ili da se obrate našoj instituciji – savjetuju iz Ureda ombudsmana koji nije nadležan za kažnjavanje.

Građani, bilo da kupuju u trgovinama ili se hrane po restoranima, trebali bi zvati inspekcije koje jesu nadležne, a kazne prodavačima/ugostiteljima se kreću od 600 do 18.000 maraka. Ukoliko dođe do trovanja hranom trgovcima prijeti još veća kazna, jer se takva “neregularnost” u nekim slučajevima vodi i kao krivično djelo. Na omotu proizvoda koji ima propisani rok upotrebe, rok treba biti jasno, vidljivo i čitko označen.

Prema Zakonu o zaštiti potrošača BiH, između ostalog, trgovac koji prodaje proizvode kojima uskoro istječe rok upotrebe dužan je takve proizvode fizički odvojiti od redovne prodaje ostalih proizvoda i mora vidljivo istaknuti da se radi o prodaji proizvoda kojima uskoro istječe rok upotrebe. U suprotnom, inspekcija mora narediti obustavljanje prodaje proizvoda do otklanjanja utvrđenih nepravilnosti.

/faktor.ba

Related posts