Poljoprivrednici najavili radikalne mjere: Prijeti nam katastrofa, blokirat ćemo puteve, pruge i aerodrome

Poljoprivrednici iz Tuzlanskog kantona najavljuju radikalne mjere ukoliko u skorije vrijeme ne počne isplata zaostalih poticaja i ako se ne ispoštuje zaključak Zastupničkog doma FBiH kojim se poljoprivrednicima obezbjeđuje dodatnih 15 miliona KM.

– Spremni smo izaći na ulicu u zank upozorenja, a ako to ne urodi plodom, onda ćemo blokirati sve saobraćajnice uključujući aerotransport i željeznicu. Želimo dati do znanja da je dvanaest i pet, a ne pet do dvanaest. Situacija je katastrofalna. Vremena nema, nešto moramo dobiti do kraja avgusta – kaže Salih Imamović, potpredsjednik Kantonalnog udruženja poljoprivrednika.

On kaže da su štete su od 30 do 50 posto kada je u pitanju silažni kukuruz za prehranu stoke, dok djetelinsko-travnih smjesa praktično neće ni biti.

Poljoprivrednici podsjećaju da je Parlament FBiH 14. juna donio zaključak kojim se, na ovnovu Zakona o novčanim podrškama, moraju izdvojiti dodatna sredstva za poljoprivredu.

– Ljudi koji su registrirali svoje obrte morat će ih zatvoriti ukoliko se nešto konkretno ne uradi. Komplikovan je proces proglašenje stanja prirodne nesreće zbog suše, zbog toga insistiramo na poštovanju zaključka Parlamenta FBiH – kaže Suad Selimović, sekretar Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju Kantonalne privredne komore Tuzla.

Samo na području TK registrirano je ukupno 430 poljoprivrednih obrta, a bez dodatnih sredstava ta radna mjesta postaju upitna, upozorili su poljoprivrednici.

– Dug Federacije BiH iz prethodnih godina prema poljoprivrednicima je blizu 50 miliona maraka. Također, da bi se ispoštovale odredbe Zakona o novčanim podrškama za poljoprivredu se mora izdvojiti od tri do šest posto izdvajanja iz budžeta, a u 2017. godini do sada je izdvojeno nešto malo više od 2,5 posto. Zbog toga tražimo dodatnih 15 miliona i povećanje kvota po programu utroška sredstava za ovu godinu, da bismo barem donekle ublažili štete koje je izazvala suša – objašnjava Selimović.

Poljoprivrednici smatraju da se dug po osnovu poticaja može izmiriti iz sredstava dobijenih od Ruske Federacije po osnovu klirinškog duga.

– Suša je odnijela mnogo, jer nije ostalo ni 30 posto kvalitetne stočne hrane. Bit će veoma teško postići kvalitet mlijeka po evropskim standardima. Loš urod stočne hrane ove godine odrazit će se u narednoj godini kroz nedaostatak kvalitetne prehrane. Moguća je pojava aflatoksina i stočnih bolesti – kaže Muhamed Halilović, predsjednik Sekcije stočarstva i biljne proizvodnje pri Grupaciji poljoprivrednika TK.

Dug FBiH prema poljoprivrednicima datira iz 2014, 2015. i 2016. godine, kao i iz drugog kvartala tekuće godine.

Na današnjem sastanku poljoprivrednih proizođača u Kantonalnoj privrednoj komori Tuzla naglašeno je da ćemo, ukoliko ne bude podrške države, hranu morati uvoziti i to po cijeni koju nam odredi Evropska unija.

Related posts