Pjanićev eurogol nije bio dovoljan, Grci došli do boda u posljednjoj minuti

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je odigrala neriješeno u Grčkoj (1:1) u četvrtom kolu kvalifikacija grupe H za odlazak na Svjetsko prvenstvo koje će se 2018. godine održati u Rusiji.

Odmah na startu susreta naša reprezentacija je zaprijetila. Već u drugoj minuti Sead Kolašinac je centrirao sa lijeve strane, a Vedad Ibišević šutirao glavom u dobro postavljenog Orestisa Karnezisa.

Kapiten naše reprezentacije Edin Džeko je nakon sjajnog pasa Miralema Pjanića izašao sam na Karnezisa, ali se spetljao i velika šansa za našu reprezentaciju je propala.

Izet Hajrović je u 21. minuti imao veliku šansu, kada je sa desne strane sjajno šutirao, ali je lopta otišla samo nekoliko centimetara pored desne stative.

Već u sljedećoj minuti novu šansu za Zmajeve imao je Džeko, ali je slabo šutirao i Karnezis nije imao problema da uhvati loptu.

Naša reprezentacija je došla u vodstvo u 32. minuti susreta. Džeko je iznudio slobodan udarac na oko 25 metara od Karnezisovog gola, loptu je namjestio Miralem Pjanić i šutirao je u svom stilu, a lopta se od stativu i od Karnezisova leđa odbila u mrežu za veliko slavlje oko 2.000 naših navijača na stadionu “Georgios Karaiskakis”. Gol je UEFA službeno upisala kao autogol grčkog čuvara mreže.

U drugoj od četiri minute sudijske nadoknade Grci su mogli doći do izjednačenja. Kostas Stafylidis je dodao loptu do svog imenjaka Mitrogloua koji izlazi jedan na jedan sa Asmirom Begovićem, no naš golman je čudesnom intervencijom spasio našu mrežu.

Na početku drugog poluvremena obje ekipe su igrale oprezno prvenstveno vodeći računa o odbrani svog gola, te se najviše igralo na centru, a onda su Grci u 55. minuti pogodili stativu.

Kostas Fortounis je primio loptu na tridesetak metara od našeg gola i snažno šutirao, a Begović je krajnjim naporom uspio dotaći loptu koja potom pogađa desnu stativu našeg gola.

U 62. minuti Zmajevi su tražili penal kada je nakon jedne kontre Džeko gurnuo loptu pored Karnezisa, a potom zapeo za grčkog golmana, no sudija Jonas Eriksson je pokazao da se igra dalje, a jedan od grčkih igrača je izbio loptu u korner.

Petros Mantalos je u 64. minuti šutirao sa oko 17 metara, ali je njegov udarac s lakoćom odbranio Begović.

Tri minute kasnije Džeko je imao priliku, ali je otišao previše ukoso i njegov udarac je odbranio Karnezis.

U 74. minuti Zmajevi su mogli udvostručiti prednost. Senad Lulić je uposlio Pjanića koji sa samo desetak metara šutira pored gola.

Velika gužva se desila u 76. minuti, kada su se gotovo svi igrači umiješali u veliki sukob koji su počeli Džeko i Papasthatopoulos, a pilog svega je bio drugi žuti karton kapitenu bh. selekcije, te direktan crveni karton Papadopoulosu.

Do kraja meča Grci su pokušali doći do izjednačenja, a do njega su došli u 95. minuti kada je Tzavellas sa dvadesetak metara matirao Begovića.

Grčka – BiH 1:1

Grčka (4-2-3-1): Orestis Karnezis – Vasilis Torosidis, Sokratis Papastathopoulos, Kyriakos Papadopoulos, Giorgios Tzavellas – Giannis Maniatis (Giannis Gianniotas 61’), Andreas Samaris – Petros Mantalos, Kostas Fortounis, Kostas Stafylidis – Kostas Mitroglou.

BiH (4-4-2): Asmir Begović – Ognjen Vranješ, Emir Spahić (Toni Šuinjić 70’), Ervin Zukanović, Sead Kolašinac – Izet Hajrović, Miralem Pjanić, Mato Jajalo, Senad Lulić – Edin Džeko, Vedad Ibišević.