Jedno od najvećih pitanja u nogometu, pored onog vječnog jesu li Lionel Messi i Cristiano Ronaldo najbolji igrači u istoriji, svakako je i ono koja je najjača evropska liga.

Englezi već cijelo desetljeće ulaže uvjerljivo najviše novca u Premier ligu, Nijemci se trude poboljšati Bundesligu, Italijani tvrde kako je njihov Calcio jedinstven… No, gdje su tu Španci?

Na tronu! Da, njihova Primera najbolja je liga u Evropi, barem kada se gleda posljednjih pet godina. I tu dileme nema.

Mnogi će reći kako su tamo samo Real Madrid i Barcelona vrijedni spomena, ali samo na prvi pogled. Atletico Madrid i Sevilla umnogome su doprinijeli totalnoj dominaciji španskog nogometa na kontinentu.

Klubovi sa Španije osvojili su od sezone 2013/14. do danas 13 od mogućih 14 evropskih trofeja, što govori čije je prvenstvo zaista najbolje i najkvalitetnije. Nevjerovatni niz otvorio je Real koji je 2014. u finalu Lige prvaka pobijedio Atletico (4:1) nakon produžetaka i osvojio čuvenu La Decimu.

Istovremeno, Sevilla je preko penala pobijedila Benficu u finalu Evropa lige za svoj treći trofej.

Evropski Superkup pripao je Realu koji je srušio Sevillu (2:0) u Cardiffu.

Sljedeće sezone 2014/15. Barcelona je postala evropski prvak pobjedom nad Juventusom (3:1) u Berlinu, čime je stigla do pete Lige prvaka u bogatoj istoriji.

Andalužani su obranili titulu u EL-u, a u finalu su savladali Dnjipro (3:2) te podigli trofej rekordni četvrti put.

No, opet je Sevilla izgubila Superkup, ovog puta od Barce (5:4) nakon produžetaka u Tbilisiju.

Uslijedilo je novo madridsko finale u Ligi prvaka, a pobjednik je opet bio Real nad Atleticom (5:3 poslije penala). Ukupno 11. za madridske Kraljeve.

U međuvremenu, dominaciju Evropa ligom potvrdila je Sevilla. Uzalud je Liverpool pokušavao u Baselu jer su na kraju uvjerljivo izgubili (3:1), a klub sa stadiona Ramon Sanchez Pizjuan poboljšao je rekord i pobjegao konkurenciji s pet trofeja u istoriji tog takmičenja.

Ipak, i treći put Andalužani nisu mogli u Superkupu, a opet je koban po njih bio Real (3:2) u Trondheimu.

Novi trofe za Real u Ligi prvaka stigao je prošle sezone u Cardiffu, gdje je Real pobijedio Juventus (4:1). Time je ekipa Zinedine Zidanea odbranila naslov prvi put od Milana 1989/1990. te prigrlila rekordni 12. put najveći pehar u nogometnom klupskom svijetu.

Jedini klub koji je pokvario čudesni niz predstavnika Primere je Manchester United koji je prošle sezone osvojio Evropa ligu preko Ajaxa (2:0). Ali zato je poražen od Reala (2:1) u Skoplju te je trofej Superkupa ostao u vlasništvu Španaca.

Atletico je ove sezone treći put osvojio Evropa ligu. Razbili su Marseille (3:0) i donijeli Španiji još jednu zvjezdicu u evropskim okvirima.

Meč loptu opet ima Real koji će 26. maja protiv Liverpoola u Kijevu loviti 13. naslov evropskog prvaka, ali i boriti se za nastavak španske dominacije.