Nema novca za gladnu djecu

Vijeće Lukavca uvrstilo je dječiju kuhinju u budžet, ali dosad nije isplaćena nijedna mjesečna naknada od 1.600 KM. I u Tuzli je sve više gladnih.

Iako je od ove godine na posebnoj stavci Općinskog budžeta Lukavca, Dječija javna kuhinja, prva i jedina ove vrste i naziva u BiH, još nije dobila nijednu mjesečnu isplatu. Razlozi za ovo su nejasni, ali u zavisnosti od toga koga pitate, saznat ćete da je kriva Općina, odnosno Udruženje altruista koje vodi kuhinju.

Ko će izdati papire?

U Dječijoj kuhinji kažu da je pravi razlog za neisplaćivanje mjesečnih tranši, koje bi iznosile oko 1.600 KM, činjenica da je kuhinja uopće smještena u Lukavcu, te da nosi odrednicu dječija.

– Navodno, u pitanju je neki papir koji nismo predali i to ih sprečava da nam isplate novac. Ako je to tako, zbog čega nas nisu zatvorili dosad? Toliko inspekcija su nam poslali dosad i nijedna nije pronašla nijednu nepravilnost, kazala nam je Selma Zukić iz Udruženja.

Dječija kuhinja dnevno podijeli oko 220 obroka, od čega se čak 150 podijeli djeci. Osnovana je prije dvije godine i dosad nije dobijala pomoć niti od Općine niti od Tuzlanskog kantona. Troškove režija sami plaćaju, a hranu nabavljaju zahvaljujući donatorima. Dodatna dokumentacija koju Općina Lukavac zahtijeva je dokaz o ispunjavanju uslova za rad i funkcionisanje dječije kuhinje, što je navedeno kao obavezno za sve budžetske korisnike.

– Molimo Vas da dostavite dokaz o upotrebnoj dozvoli za objekat u kojem se vrši priprema hrane, zatim saglasnost Ministarstva, Pedagoškog zavoda i škola iz kojih se vrši izbor djece za dodjelu obroka, te saglasnost Centra za socijalni rad Lukavac, stoji u dopisu koji je Općina poslala početkom marta ove godine.

Do danas, kako saznajemo u Općini, ovaj zahtjev nije ispunjen.

U Udruženju kažu kako su se obraćali ovim institucijama, ali da im je rečeno da dječija kuhinja nije u njihovoj nadležnosti i da im i ne treba njihova saglasnost.

image
NARODNA KUHINJA IMARET ŽELI OTVORITI NOVE PUNKTOVE /MIREN ALJIĆ

– Ovdje se očito radi o nečemu drugom, jer traže od nas dokumentaciju koju nam nema ko izdati. Smeta sama činjenica da Lukavac ima dječiju kuhinju. Ali, poručujem svima da će ova kuhinja postojati sve dok ima i jedno gladno dijete koje treba nahraniti, istakla je Zukić.

S druge strane, javna kuhinja Imaret u Tuzli je poslovanje uspjela stabilizovati, nakon nekoliko teških godina, u kojima zbog dugovanja prema pekarama u jednom periodu nisu dijelili hljeb uz obroke. Kako nam je ispričala Mensura Hasanović, direktorica Imareta, danas su dugovanja prema dobavljačima izmirena, te nema opasnosti od obustave dodjele dijela obroka.

Ono što jeste izazov su novi korisnici, koji se neprestano javljaju, pogotovo zbog činjenice da kuhinja trenutno može podijeliti 2.400 obroka dnevno.

Tranše za režije

– Broj korisnika se mijenja, neki odlaze, dolaze neki novi, ali mi zasad možemo dijeliti 2.400 obroka. Ima potrebe za još obroka, gotovo svakodnevno, ali s obzirom na ono čime raspolažemo, ne možemo više od ovoga. Pokušavamo otvoriti nove punktove, na Kiseljaku i u Tojšićima kod Kalesije, što će značiti bar još 300 korisnika, kazala nam je Mensura.

Imaret obroke dijeli uglavnom zahvaljujući donatorima, privatnim i pravnim licima, koja stalno doniraju ili novac ili hranu. Vlada TK-a, Grad Tuzla, te općine Kalesija, Lukavac i Gračanica svojim redovnim tranšama osiguravaju plaćanje režija i ostalih troškova, među kojima su i plate zaposlenika, dok se ostatak koristi za nabavku hrane.

– Mi svake godine tokom Kurban-bajrama prikupimo sve zalihe mesa potrebne da se svakodnevno podijeli 2.400 obroka. Gledano u novcu, to je 50 posto vrijednosti koju mi godišnje dobijemo. Pomažu i lokalne zajednice, u kojima ukupno imamo 17 punktova, i to je oko 30 posto novca. Ostatak daju obični građani, pravna lica i slično, dodala je Hasanović.

 

Related posts