Nakon otkazanog sastanka, premijer Rošić izgubio strpljenje: “Ja sam svoje iznio, a kako će to Evropska komisija prihvatiti ne znam, ali znam šta ćemo mi poslije uraditi” (VIDEO)

Migrantska kriza je i dalje bez potencijalnih rješenja. Vlasti Unsko-sanskog kantona već mjesecima pokušavaju iznaći rješenje za ovu problematiku, no sluha s viših nivoa vlasti nema. Iako je danas najavljen, pa potom otkazan sastanak premijera Huseina Rošića s predstavnicima Međunarodne organizacije za migracije, rezultat je da dogovora nema.

Nakon što su ilegalni migranti, koji su boravili u zgradi Doma penzionera u Bihaću, izmješteni u Đački dom, zgrada je zapečećena, a pripadnici MUP-a dežuraju da bi spriječili mogući povratak migranata na tu lokaciju. Za to vrijeme, Vlada USK-a i predstavnici Međunarodne organizacije za migracije danas su obišli lokaciju za izgradnju privremenog prihvatnog centra za migrante u Medenom polju nadomak Bosanskog Petrovca, ali i ovaj put bez dogovora.

“Suviše je rano da govorimo. Ne želim da dajem izjave, ali nema dogovora”, kazao je predstavnik Međunarodne organizacije za migracije.

Zbog višemjesečnih sastanaka koji ne nude nikakva rješenja, premijer Unsko-sanskog kantona Husein Rošić (SDA) gubi strpljenje: “Ja sam svoj dio iznio, a kako će to Evropska komisija prihvatiti – ja ne znam. Ali ja znam šta ćemo mi poslije uraditi – sigurno je da to nećemo više trpjeti.

https://www.facebook.com/federalna/videos/2286416324707156/

Općinske vlasti Bosanskog Petrovca nisu saglasne da se na ovoj lokaciji gradi privremeni migracioni centar.

“Uvjeti su užasni, nema ni struje, ni vode. Ja ne vidim u Petrovcu nigdje prostor gdje bismo mi mogli smjestiti te ljude. Mi smo i ranije dobijali dopise od kantona da se izjasnimo, ali mi nemamo prostora koji bi adekvatno zadovoljavao minimum uvjeta dostojnih za život jednog čovjeka”, ističe načelnik Zlatko Hujić.

I lokalno stanovništvo negoduje zbog najave da bi se ovdje mogao graditi privremeni migracioni centar.

Niti jedna od ponuđenih lokacija ne zadovoljava uvjete Međunarodne organizacije za migracije, a one koje su potencijalno mogle biti stvar dogovora – nisu po volji lokalnih vlasti i stanovništva. Za to vrijeme, sudbina za više od 4 hiljade ilegalnih migranta, koliko se nalazi na području USK-a, neizvjesna je.

federalna.ba

Related posts