Kako će na građane BiH uticati Uredba o zaštiti ličnih podataka EU

Uredba Evropske unije o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom ličnih podataka i o slobodnom kretanju podataka počela je jučer, 25. maja, i direktno se primjenjivati u svim država Evropske unije, ali ona će imati uticaja i na građane Bosne i Hercegovine neovisno od usklađivanja domaćeg zakonodavstva.

Potvrdio je to u razgovoru za Fenu direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka u BiH Petar Kovačević dodajući da prema članu 3. Uredbe proizlazi da će se ona primjenjivati na obradu ličnih podataka u okviru aktivnosti poslovnih subjekata sa sjedištem u EU neovisno od toga da li se obrada ličnih podataka vrši u EU ili ne.

– Ukoliko kontrolor podataka sa sjedištem u Evropskoj uniji ima poslovne ogranke i u Bosni i Hercegovini ili na bilo koji način pruža usluge bh. građanima onda će se ovi propisi primjenjivati i na građane BiH – pojasnio je Kovačević.

Radi se o Uredbi (EU) 2016/679 Evropskog parlamenta i Vijeća od 27. aprila 2016. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom ličnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka kojom su izvan snage stavljene Direktive 95/46/EC (Opća uredba o zaštiti podataka).

Zemlje članice EU na snazi su imale zakone koji su odražavali odredbe Direktive 95/46/EC Evropskog parlamenta i Vijeća od 24. oktobra 1995. o zaštiti pojedinaca glede obrade ličnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka, a i Zakon o zaštiti ličnih podataka u BiH odražava odredbe te Direktive koja je jučer stavljena van snage.

Ova uredba u članu 2 propisuje, naglasio je Kovačević, da su firme iz BiH koje posluju na prostoru Evropske unije ili nude robe ili usluge građanima Unije, dužne primjenjivati Uredbu.

– Stoga, u uvjetima da domaće zakonodavstvo ne bude usklađeno sa evropskim, propisi iz zaštite ličnih podataka će se pod određenim uvjetima primjenjivati kako na građane BiH tako i na domaće kontrolore ukoliko posluju s EU – istaknuo je direktor.

Međutim, dodao je, ne može se u ovom trenutku predvidjeti u kojoj mjeri će se Uredba reflektirati na rad pojedinih institucija i poslovnih subjekata obzirom da je riječ o širokoj obradi ličnih podataka u različite svrhe, te da li će biti potrebno naći rješenje da takva obrada bude usuglašena i sa EU standardima i s trenutnim važećim zakonodavstvom u BiH.

Kada su u pitanju odredbe Opće uredbe o zaštiti ličnih podataka, riječ je o reformi zaštite ličnih podataka u EU, nastale u skladu s tehnološkim razvojem i novim načinima obrade ličnih podataka i ona donosi mnoštvo novosti, a između ostalog ojačana su prava nositelja podataka i obveze onih koji obrađuju lične podatke.

Uvode se nove i pojednostavljuju neke već postojeće definicije, određuju biometrijski i genetski podaci, preciznije opisuju postojeći pojmovi, jačaju prava nositelja podataka te se smanjuju i pojednostavljuju pojedine administrativne obaveze voditelja zbirke ličnih podataka.

Related posts