Japanci bili na pragu raja, uslijedio potpuni preokret

Reprezentacija Belgije u dramatičnom susretu večeras u Rostovu uspjela je eliminisati Japan te na taj način se plasirati u četvrtfinale Svjetskog prvenstva pobjedom 3:2. Japan je u susretu sa “Crvenim đavolima” imao prednost od 2:0 sve do trideset minuta prije kraja susreta, ali je onda uslijedio veliki preokret, jedan od najvećih u historiji Mundijala…

U prvom poluvremenu nismo gledali previše dopadljvi fudbal. Japan je pristupom igri definitivno iznenadio moćne “Crvene đavole”, koji nisu uspjeli stvoriti ozbiljniju šansu. Sa druge strane, Japan je do vodstva mogao u 44. minuti kada je šutirao Yuya Osako, ali je sjajno reagovao Thibaut Courtois i sačuvao svoju mrežu netaknutom.

Ipak, pravi šou uslijedio je u nastavku susreta. Genki Haraguchi je nakon munjevitog kontranapada pogodio mrežu Courtoisa te doveo Japance do vodstva. Belgija se nije ni oporavila od šoka, a zatim je uslijedio novi. Takashi Inui je sjajnim i odmjerenim udarcem izvan šesnaesterca postigao odličan pogodak za 2:0.

Belgija se brzo potom digla u igri, a čudesni pogodak Jana Vertonghena u 69. minuti bio je iskra koja je rasplamsala “Crvene đavole”. U 73. minuti potom je Marouane Fellaini izjednačio na 2:2.

U 84. minuti ponovo je Japan imao šansu, ali je nije iskoristio Keisuke Honda. Potom je četiri minuta poslije zaprijetio Nacer Chadli, ali je Eiji Kawashima regaovao fenomenalno de mu odbranio šut, baš kao što je zaustavio i pokušaj Romelu Lukakua.

U sudijskoj nadoknadi Keisuke Honda sjajno je šutirao iz slobodnog udarca, ali mu je zaustavio pokušaj Thibaut Courtois. Nakon kornera, uslijedila je munjevita kontra, a na kraju je Nacer Chadli postigao gol u petoj minuti sudijske nadoknade za 3:2.

Belgija će u četvrtfinalu igrati protiv Brazila, koji je danas sa 2:0 savladao Meksiko.