I dalje bez rješenja za migrante: Načelnici iz Krajine sutra protestuju u Sarajevu

Vijeće ministara BiH jučer nije donijelo odluku o smještajnim kapacitetima za migrante koji se nalaze na području Unsko-sanskog kantona. Iako je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić očekivao kako će Vijeće ministara dati zeleno svjetlo za plan da se za migrante napravi prihvatni centar u Medenom Polju nedaleko od Bosanskog Petrovca, do toga ipak nije došlo.

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović jučer se otvoreno usprotivio Mektićevom planu.

– Protiv sam te odluke i toga da Vijeće ministara na sebe preuzima preveliki teret oko migranata. To je pitanje koje u većoj mjeri na sebe treba da preuzmu entiteti i kantoni – rekao je Šarović novinarima nakon sjednice u Sarajevu.

Prema njegovim riječima, prioritet treba biti zaštita granice i sprečavanje ilegalnih ulazaka u Bosnu i Hercegovinu, te sankcionisanje onih koji ilegalno ulaze u našu državu i bave se krijumčarenjem migranata. Šarović naglašava da sve agencije na nivou države i entiteta trebaju svoje kapacitete i resurse usmjeriti posebno na rijeku Drinu i spriječiti ilegalne prelaske koliko god je to moguće, kao što su to uradile neke druge zemlje.

– Vijeće ministara ne treba da se bavi pronalaskom objekata za smještaj ilegalnih migranata, kupovanjem šatora, saradnjom s međunarodnim organizacijama koje se bave tim pitanjem, a koje jedva čekaju da migrante smjeste u BiH. Pažnja, energija, logistika i novac treba da se usmjere na to da se migranti spriječe da ilegalno ulaze u BiH – zaključio je Šarović.

Propao je tako, čini se, još jedan u nizu planova državnog ministra sigurnosti Dragana Mektića za rješavanje problema smještaja migranata u Unsko-sanskom kantonu.

Na Mektićevu adresu posljednjih dana stižu sve češće kritike zbog pokušaja da na području USK napravi prihvatni centar za migrante. Lokalni zvaničnici smatraju da to ne predstavlja nikakvo rješenje, već da bi samo moglo dodatno zakomplicirati stvari.

Gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić najavio je danas kako će oko 50 odbornika i većina općinskih načelnika iz Krajine sutra održati mirni protest u Sarajevu ispred zgrade Vijeća ministara BiH zbog migrantske krize.

– U skladu sa zaključkom Gradskog vijeća Bihaća, nas oko 50, odbornika i općinskih načelnika i gradonačelnika iz Krajine odlučili smo da u 11 sati dođemo u Sarajevo. Želja i cilj našeg protesta jeste da ukažemo na to koliko je situacija u vezi sa migrantima ozbiljna, posebno u Bihaću i Velikoj Kladuši, i da insistiramo da Vijeće ministara i ministar sigurnosti Dragan Mektić počnu da rade svoj posao u skladu sa zakonom – rekao je Fazlić u telefonskoj izjavi Srni.

Mektić je prethodno, nakon posjete Unsko-sanskom kantonu, rekao da će Medeno Polje najvjerovatnije, i pored protivljenja lokalnih vlasti, biti lokacija na kojoj će biti građen prihvatni centar za migrante koji se nalaze na tom području. U radnoj posjeti Unsko-sanskom kantonu jučer je boravio i Lars-Gunnar Wigemark, šef Delegacije EU u BiH.

Za rješavanje migrantske krize sa kojom je BiH suočena kao zemlja tranzita, Evropska unija na raspolaganje je stavila 1,5 miliona eura, a tokom augusta planira se i dodatnih šest miliona eura. No, pojedini predstavnici vlasti u USK pomoć EU vide kao mogućnost trajnog naseljavanja migranata u našoj državi.

– Unsko-sanski kanton ima maćehinski odnos prema Bosanskom Petrovcu, a sada nam žele ovdje poslati migrante. Ovdje vlada jedan fin suživot i nama to ne treba. Evo, pitajte narod slobodno, svi su protiv toga, i Srbi i Bošnjaci. Nemamo ništa protiv tih ljudi, oni imaju svoju muku i ja to sve razumijem i poštujem, ali ovaj prijedlog sada je nama nametnut – izjavio je prije dva dana za Faktor načelnik Bosanskog Petrovca Zlatko Hujić.

S druge strane, premijer USK Husein Rošić smatra da migrantima svakako treba osigurati privremeni smještaj i humane uvjete dok borave u BiH.

– Žao mi je što se politizira svaki pokušaj da se nađe lokacija koja bi zadovoljila kriterije za izgradnju privremenog prihvatnog centra, koji bi bio kontrolisan, koji bi nam pomogao da kontrolišemo dalju situaciju i omogućio da pružimo osnovne uvjete tim ljudima do rješavanja njihovog statusa. I iz EU nam potvrđuju da ne žele da ovo bude trajno rješenje – kaže Rošić.

U međuvremenu, prve migrantske porodice iz improviziranog šatorskog naselja Trnovi u općini Velika Kladuša jutros su izmještene u hotel “Sedra”, kako je i najavljeno. Radi se ipak samo o manjem broju od hiljada migranata koji borave na ovom području. Ono što zabrinjava je da ni nadležne institucije nemaju precizne podatke o tome koliki je broj ilegalnih migranata koji se trenutno nalaze u BiH.

Pomoćnik ministra sigurnosti BiH za međunarodnu saradnju i evropske integracije Samir Rizvo navodi da je broj registrovanih migranata premašio 9.000.

– Naše procjene su da je pola od 9.000 još uvijek na području Unsko-sanskog i Sarajevskog kantona, a manji broj u ostalim kantonima – rekao je Rizvo.

faktor.ba

Related posts