(FOTO/VIDEO) Rani gol Velkoskog donio Sarajevu pobjedu nad Zrinjskim

Fudbaleri Sarajeva slavili su rezultatom 1:0 pobjedu nad Zrinjskim u prvom četvrtfinalnom susretu Kupa BiH.

Dva najjača bh. tima ove sezone, Sarajevo i Zrinjski, sastali su večeras u prvom od dva četvrtfinala duela Kupa BiH na stadionu Koševo, a oba tima su u duel ušla sa izraženim ambicijama da ostvare pozitivan rezultat, svjesni da bi im on znatno povećao šanse za samo osvajanje trofeja.

Sarajevo je nastupilo u standardnom sastavu uz izuzetak lijevog beka Selmira Pidre koji je odsustvovao zbog povrede, a Blaž Slišković je nakon ne baš obećavajućeg izdanja na Pecari u prvom kolu proljetnog dijela sezone Premijer lige BiH izveo ekipu u dosta zanimljivoj formaciji, sa rombom na sredini i sa četiri veznjaka koji su nastojali spriječiti Sarajevo da se približi golu Ivana Brkića.

Ideja Blaža Sliškovića nije se od starta meča pokazala uspješnom i fudbaleri Sarajeva u nekoliko su navrata dolazili pred gol Brkića, a iz jedne takve situacije su i stigli do vodstva. Velkoski je ubacio loptu sa lijeve strane, a u sredini je Ahmetović uspio stići do nje prije Jakovljevića, koji ga je faulirao. Sudija Zoran Grbić pokazao je na bijelu tačku, a kapiten Sarajeva Krste Velkoski postigao je gol za veliku radost domaćih navijača.

Imalo je Sarajevo inicijativu i u nastavku susreta, Zrinjski se mučio, a dodatni problem je predstavljala povreda centralnog napadača Dalibora Veselinovića, koji je izdržao samo 22 minute. Sarajevo je imalo nekoliko obećavajućih napada koji nisu završili udarcem ka golu gostiju, a posebno se ističe kontranapad po oduzetoj lopti Miloša Stanojevića, u kojem Krste Velkoski nije reagovao najbolje i poslao je lošu povratnu loptu za Stanojevića iako je imao otvoren put ka protivničkom golu.

Polovinom prvog dijela meča, Zrinjski je uspio da se stabilizuje i počeo je stvarati višak zahvaljujući dodatnom veznjaku u sredini terena, a puno slobode u igri je imao Samir Bekrić, koji je igrao jako dobar meč. U 28. a potom i 31. minuti je uputio dva jako opasna udarca ka golu Sarajeva, ali je golman Vladan Kovačević odlično intervenisao u oba navrata, te je spriječio goste da stignu do veoma važnog pogotka.

Drugi dio susreta nije izgledao ni približno uzbudljivo kao prvi, a Zrinjski je od rane faze imao posjed lopte na svojoj strani, no Sarajevo je uspješno držalo goste daleko do svog gola. U 51. minuti, Vladan Kovačević je loše dodao loptu, presjekao je Bekić, ali gosti nisu uspjeli šutirati ka golu Sarajeva.

Pet minuta kasnije, Hebibović je poslije solo prodora lijepo ubacio u sredinu, a Ahmetović je karakteristično šutirao glavom, no malo preko gola.

Zrinjski je u prvih 20 minuta drugog dijela definitivno imao kontrolu lopte, ali je Sarajevo nakon toga počelo preuzimati sredinu terena. Ipak, ostajalo bi povremeno više prostora na polovini Sarajeva, a poslije jedne loše odigrane akcije domaćeg tima u 71. minuti, Filipović upošljava odličnom loptom Bekića, koji je izašao licem u lice sa Vladanom Kovačevićem. No, golman Sarajeva sjajno prati igru, istrčava na vrijeme, skraćuje ugao Bekiću i brani njegov udarac.

U 81. minuti, Sarajevo je odigralo možda i najbolju akciju na utakmici, a Hebibović je u njenoj završnici prvo promašio loptu, a onda je njegov udarac izblokiran.

Finiš susreta bio je dosta istrzan sa obje strane, a iako je Sarajevo nešto više prijetilo golu gostiju, istinskih šansi nije bilo. Meč je okončan rezultatom 1:0, a takav rezultat garantuje sjajnu utakmicu u revanšu.