Bihać: Obrazovanje za siguran odlazak iz države

Interes za upis u srednje i više medicinske škole Unsko-sanskog kantona sve je veći. Javna je tajna da taj interes ima veze sa odlascima mladih van zemlje zbog potražnje medicinskog kadra u Evropi, što im je najkraći put do sigurne egzistencije i neovisnosti. Ko ne nađe mjesta u Bihaću, upisuje se u Bosanskom Novom, čak i u Banjoj Luci, a kako nam je kazao profesor Mirko Tufegdžija, interes je ogroman, naročito u posljednje dvije godine. Upravo u vrijeme kada su u USK-u počeli problemi sa medicinskim školama.

Naime, bivši saziv Vlade s Izudinom Saračevićem na čelu​pokušao je riješiti problem umanjujući broj đaka u odjeljenjima Medicinske škole, na šta su učenici i roditelji odgovorili protestima.

Represivnost Vlade USK-a spram ovakve upisne politike nastavila se i u mandatu Huseina Rošića, kroz višemjesečnu trakavicu sa Katoličkim školskim centrom u Bihaću. Nakon što je škola, pored medicinske, uvela i odjeljenje za zubne tehničare bez valjanih odobrenja, kompletnoj generaciji diplome su dovedene u pitanje, jer je Ministarstvo ukinulo rješenje za KŠC. Tek nakon početka školske godine KŠC-u je vraćena dozvola za rad, ali ne i sufinansiranje iz budžeta.

– Mi smo nastavili program, s tim da ove godine imamo dva upisana odjeljenja u prvim i po tri odjeljenja u ostalim razredima. Nadamo se i čekamo da Skupština USK-a ponovo razmotri zahtjev i školu proglasi od javnog interesa kako bi bila sufinansirana, kazao nam je Slavo Grgić, ravnatelj KŠC-a Bihać.

Ova škola ima 11 medicinskih odjeljenja, od čega dva novoupisana. Gradska srednja medicinska škola u Bihaću ima ih i više, sa rekordnih šest odjeljenja upisanih u prve razrede ove godine. U Sanskom Mostu upisana su dva nova odjeljenja i imaju ih ukupno četiri, a u Cazinu postoji i škola za odrasle, u kojoj se mogu polagati medicinsko-tehnička usmjerenja.

No, gotovo svi polaznici imaju jedan cilj, a to je pronaći zaposlenje u inostranstvu. Čak i da posredstvom jakih veza dođu do zaposlenja u svom mjestu, plate medicinara ne prelaze 900 KM, dok u Njemačkoj mogu zaraditi i više od 2.200 eura mjesečno. Ali, nije samo puka ekonomska računica u pitanju. Kantonalna bolnica Bihać koja grca u dugovima, objavila je kako ima 120 zahtjeva za stručno osposobljavanje mladih medicinara samo u 2017, te da im neće moći izaći ususret jer nema novaca.

Tako je sudbina mladih medicinara USK-a neizvjesna. Pored činjenice da zbog neriješenih odnosa Vlade i KŠC-a diplome mogu opet doći u pitanje, tu je i nemogućnost sticanja prakse, samim tim i zaposlenja kod kuće.

/oslobodjenje.ba

Related posts