Argentina srušila Brazil na Maracani

Argentina je u finalu Copa Americe na Maracani pobijedila Brazil 1:0 i po 15. put postala je prvak Južne Amerike. Argentina se ovim naslovom izjednačila na vrhu s Urugvajem po broju titula. Brazil je na trećem mjestu s devet osvojenih naslova.

Gaučosi su na ovaj trofej čekali 28 godina. Posljednji put Argentina je bila prvak sad već davne 1993.

Također, ono što je posebno zanimljivo je da je Lionel Messi po prvi put u karijeri uzeo jednu značajnu titulu s reprezentacijom Argentine.

Jedini strijelac na utakmici u Rio de Žaneiru bio je Angel Di Maria u 21. minuti.

Nije to bila neka dobra i sadržajna utakmica, već ratnička bitka bez previše šansi i dobrih poteza. Odlučio je jedan fantastičan pas Rodriga De Paula, katastrofalna greška Renana Lodija i genijalan potez Di Marije.

Nakon 20 minuta nervozne i rastrzane igre koja je više išla na mlin Argentini, dogodio se trenutak koji je odlučio susret. Najbolji igrač utakmice De Paul je sjajnom dugom loptom tražio Di Mariju, Lodi je bio na lopti, ali je napravio neobjašnjivu pogrešku i promašio je, a Di Maria je izbio sam pred Edersona koji je izletio, a sjajni Argentinac ga je majstorski lobom prebacio za 1:0.

Brazil u prvih 45 minuta nije pokazao baš ništa. Argentina također nije igrala bajno, ali je bila konkretnija i opasnija od nervoznog domaćina koji nije imao niti jednu šansu u prvom poluvremenu.

Brazilski selektor Tite je odmah na početku nastavka u igru uveo Firmina umjesto neprimjetnog Freda i tek je tada Brazil počeo igrati. Neymar je dobio partnera u napadu i domaćin je u nastavku susreta bio bolja ekipa. Međutim, pravih šansi nije bilo sve do zadnjih 10 minuta.

Brazil je opsjedao vrata Martineza, odlične šanse su imali Barbosa i Danilo, ali golman Argentine je bio siguran. U 89. minuti, usred najveće opsade argentinskog gola fenomenalni De Paul je čudesnim pasom izbacio Messija samog ispred Edersona, ali za mnoge najbolji igrač svih vremena neobjašnjivo griješi u pokušaju driblinga i Argentina je propustila šansu da totalno dotuče najvećeg rivala.

Ipak, odbrana Argentine je izdržala sve napade Brazila do kraja i zasluženo je uzela naslov prvaka. Nakon utakmice svi su igrači Argentine Messija bacali u vazduh pokazavši koliko im je stalo što je njihov kapiten napokon uzeo jedan veliki trofej s reprezentacijom.

Izvor: Vijesti.ba