Apple počeo da lobira za 5G frekvencije

Uskoro započinje nova 5G era, a Apple ne želi da zaostaje. Ako imaju osjećaj da im Federalna komisija za komunikacije stoji na putu, odmah uzimaju olovku i papir u ruke, i počinju slati molbe kako bi ispunili svoje ciljeve. Sada žele pomoći u stvaranju novih tehnoloških inovacija.

Možda znate kako je Apple već neko vrijeme posvećen petoj generaciji bežičnih mreža. 5G bi mogao zaživjeti za par godina, pa je svim kompanijama važno da budu spremne za tu tehnologiju. Međutim, to podrazumijeva jako puno eksperimentisanja i testiranja, za koje je Apple dobio odobrenje FCC-a.

Ali tu lobiranje nije stalo. Ovoga puta su molili, podsticali i naređivali Federalnoj komisiji za komunikacije (zaista rade sve te stvari u isto vrijeme) da ostave takozvanu „supervisoku“ frekvenciju (između 95 GHz i 3000 GHz) za 5G i druge buduće inovacije.

Međutim, spektri frekvencija zapravo su veoma ograničeni izvori koji se nakon određenog vremena ne mogu više učitavati. Upravo zato vladina tijela poput FCC-a određuju ko može šta raditi u određenom spektru. Drugim riječima, čuvaju određene frekvencije za različite svrhe, recimo za emitovanje televizijskog programa, telefonske pozive i sl.

Zato Apple moli FCC da ne stavljaju nikakve licence na frekvencije iznad 95 GHz, i da prepuste tržištu da odluči za šta će se taj spektar koristiti. Doduše, imali su neobičan pristup u iznošenju svojih argumenata:

Apple preporučuje da Komisija pristupi ovom pitanju sa ciljem podsticanja razvoja različitih inovativnih poslova i inženjerskih pristupa za koje tržište utvrdi da najbolje iskorišćava ove frekvencije, i da se potrude da izbjegnu restriktivne regulacije, planove i predviđanja za buduće korišćenje pojaseva koji bi mogli usloviti rezultate i ograničiti inovacije.

Kao da to nije dovoljno, ubacili su i malo lokal patriotskog duha. Naime, ako FCC ne dopusti slobodno korišćenje tih frekvencija, Apple tvrdi da će nekada veličanstvene Sjedinjene Države biti zadnje u redu kada su u pitanju bežične tehnologije.

Prerano ograničavanje operacija iznad 95 GHz – stvaranjem samo nekoliko uskih pojaseva bez licence – bez pouzdanih informacija o tehničkim karakteristikama budućih sistema, moglo bi takođe ugroziti buduću američku konkurentnost na području novih bežičnih tehnologija. Sjedinjene Američke Države do sada su bile predvodnici u bežičnim inovacijama, djelimično i zbog dopuštanja otvaranja novih spektara.

Sjedinjene Države rizikuju moguće probleme zbog lakomislenih i pretjerano restriktivnih regulativa, dok će ostatak svijeta koračati u budućnost sa novim tehnologijama.

Odnos Apple-a i FCC-a je vrlo delikatan. Ta komisija ponekad traži stvari koje je nemoguće realizovati, a ponekad dijele odobrenja šakom i kapom. Čini se da je Apple tako velika kompanija, da mogu ostvariti mnogo toga samo lobiranjem u vladinim komisijama. U suprotnom se ne bi usudili napisati ovakvo pismo.

Zašto će peta generacija bežičnih mreža biti dobra?

Prema Savezu, sljedeće generacije mobilne mreže moraće zadovoljavati ove regulative:

Brzina podataka u desetinama megabita u sekundi za desetine hiljada korisnika.
Brzina podataka od 100 megabita u sekundi za metropolitanska područja.
Istovremena brzina od 1 Gb/s za više radnika na istom spratu.
Nekoliko stotina hiljada istovremenih konekcija za bežične senzore.
Značajno povećanje spektralne efikasnosti u odnosu na 4G.
Poboljšanje pokrivenosti.
Poboljšanje efikasnosti signala.
Značajno smanjenje latentnosti u odnosu na LTE.

(inmagazin)

Related posts